در بیشتر لغت نامه های مدرن یک معنی برای خودروی کاروان آمده و در زبان انگلیسی به عنوان "CAMPER نام برده شده و منظور خودروی است که امکانات محل زندگی را داشته و برای تفریح و سفر و کمپینگ تجهیز شده است .

کاروان به یک وسیله نقلیه موتوری اطلاق می‎شود که دارای فضایی مناسب و مجهز به اسباب و اثاثیه ضروری معمول در خانه است.  امروزه این خودروها دارای آشپزخانه، اتاق خواب، حال، حمام و دستشویی هستند. البته این کاروان‎ها نیز انواع مختلفی دارند و به چند دسته تقسیم می‎شوند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

اولین کاروان ها برای اهداف عملی از قبیل ارائه سرپناه و محل اقامت برای افرادی که در سفر بودند و در جستجوی مخاطبان هنر خود ، و یا به ارائه خدمات خود به مردم از راه دور، و یا برای رسیدن به یک محل جدید اقامت مورد استفاده قرار گرفت.

در سال 1810 میلادی در اروپا، واگن هایی ساخته شد که فقط جهت جابجایی بار و افراد از آن استفاده می گردید که در فرانسه در حدود سال  1810 کاربرد این واگنها توسعه داده شدند. کاروانها در سالهای دهه 1820 میلادی توسط انگلیسی ها برای جابجایی نوازندگان و مجریان سیرک استفاده میشد و کولی ها در سالهای 1850 شروع به زندگی در کاروانها کردند .

 

 

 در نهایت در سال 1910 در کانادا، اولین کاروان بر روی شاسی  کامیون ساخته شد و در سال 1920 با توجه به جاده های غیر مسطح و امکانات کمپینگ محدود، تولید خودروهای مسافرتی Recreational vehicle(RV)   به خوبی در ایالات متحده آمریکا شروع گردید.

 در استرالیا اولین و بهترین کاروان در سال 1929 ساخته شد ، که بعد از باز سازی در موزه  GOOLWA  (موزه ملی استرالیا ) نگهداری میشود .

 در دهه 1930 در ایالات متحده همزمان با راه افتادن صنعت خودرو ، صنعت مدرن RV  ، یا صنعت خانه های همراه یا کاروان مسافرتی نیز راه افتاد و عده ای از مردم با خرید کامیون و تجهیز آن و فروش به عنوان کاروان مسافرتی روی آوردند . در ابتدا این ماشینها 9 متر طول داشتند و امکانات اولیه زندگی را دارا بودند . و در دهه 1950 تولید کنندگان شروع به ساختن کاروان خودکفا کردند .

 در برخی از کشورها خودروهای مسافرتی امری جدایی ناپذیر از زندگی شده‌اند. این وسایل، مسافرت را با زندگی پیوند می زنند و می توانند مطلوب آنانی باشند که تغییر مکان دائمی یا مسافرتهای تفریحی فراوان در برنامه زندگی آنها جای دارد.

 امروزه یکی از دغدغه های مهم جهانگردان هزینه زیاد مسافرت و سکونت است ماشین کاروان که در اغلب کشورهای جهان اجاره ای آن موجود است وسیله ای است برای این منظور که با آن میتوان با حداقل هزینه در حد هزینه زندگی در شهر خود به مسافرت پرداخت حتی مسافرتهای خارجی با امکانات داخل ماشین میتوان برای خود وخانواده غذا پخت واز سرویس بهداشتی و محل خواب و نشیمن راحت آن با حداقل هزینه استفاده کرد

 

 لطفاً نظر خود را در خصوص مطلب ارائه شده بیان نمائید.

HTTPS://INSTAGRAM.COM/NOURI_ALIREZA