روز پنجم مسافرت لرستان و خوزستان – بخش اول- سد دز و کرخه-مورخ 92/01/10

صبحانه را در رستوران ساحلی خوردیم.

پس از صبحانه به قصد دیدن سدهای دز و کرخه بسمت اندیمشک حرکت کردیم ( بازدید از سدها تنها در ایام تعطیلات نوروز امکان پذیر می باشد).  اندیمشک 10کیلومتری دزفول قرار دارد. سد دز یک سد بتُنی برق‌آبی است که در دوران سلطنت محمدرضا پهلوی بر روی رودخانه دز توسط یک کنسرسیوم ایتالیایی در ۲۳ کیلومتری شمال شرقی شهرستان اندیمشک واقع شده‌است، احداث شد. احداث سد عظیم دز، در سال ۱۳۳۸ خورشیدی توسط ایتالیایی‌ها در کوه‌های زاگرس آغاز و در سال ۱۳۴۱ خورشیدی پایان یافت. این سد ۱۲۵۰۰۰ هکتار از اراضی پایین دست را آبیاری می‌کند و نقش مهمی در کنترل سیلاب‌های بالادستش دارد. نیروگاه این سد دارای قدرت نصب ۵۲۰ مگاوات می‌باشد.

این سد با ارتفاع ۲۰۳ متر در زمان ساخت خود به عنوان یکی از مرتفع‌ترین سدهای جهان (ششمین سد جهان در آن زمان) شناخته می‌شد و در حال حاضر نیز پنجاهمین سد بلند دنیا در بین سدهای ساخته شده و در دست ساخت می‌باشد.

 

پس از بازدید از سد کرخه، بسمت سد کرخه حرکت کردیم.

سد کرخه یکی از بزرگ‌ترین سدهای خاکی دنیا و بزرگ‌ترین سد خاکی ایران و خاورمیانه است که بر روی رودخانه کرخه در ۲۲ کیلومتری شمال غربی شهرستان اندیمشک در استان خوزستان ساخته شده‌است. کرخه با تاجی به طول ۳۰۳۰ متر و ارتفاع ۱۲۷ متر از لحاظ حجم بدنه بزرگترین سد تاریخ ایران است و با حجم مخزنی به میزان ۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب، بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران را پدید آورده است. عملیات اجرایی این سد در سال ۱۳۷۰ آغاز و در سال ۱۳۸۰ به پایان رسیده است.

از جمله پروژه‌های مهمی که در کنار این طرح اجرا شده احداث تونل دشت عباس است. این تونل به منظور انتقال آب مورد نیاز برای آبیاری اراضی دشت‌عباس از دریاچه سد کرخه، به صورت تحت فشار، به طول ۶۰۹۷ متر و قطر داخلی ۵/۵ متر احداث شده است.

با کمک یکی از مهندسین این سد از کل محوطه و توربین ها بازدید کاملی انجام دادیم.

 

پس از بازدید سد کرخه بسمت دزفول برگشتیم. در هتل جهانگردی دزفول ناهار خورده و اطاقی را گرفتیم.

 

 پس از استراحت بعداز ظهر به قصد دیدن مسجد جامع و بازار بیرون رفتیم.

HTTPS://INSTAGRAM.COM/NOURI_ALIREZA

/ 0 نظر / 34 بازدید