سفر به تنگه و آبشار واشی ( ساواشی ) بخش اول

در روز چهارشنبه 28 مرداد94، ساعت 6:00 وارد اتوبان صدر تهران شدیم. 7 نفر، نفرات گروه را تشکیل می داد که با دو ماشین 206 بسمت فیروزکوه و تنگه واشی میرفتیم. بعد از خروج از اتوبان شهید بابایی از طریق بزرگراه پردیس ادامه مسیر دادیم. چون صبح زود و وسط هفته بود جاده خلوت بود و ما در اکثر مسیر با حداکثر سرعت مجاز حرکت می کردیم. ساعت 7:30 به میدان ورودی فیروزکوه رسیدیم. 2 کیلومتر بسمت تهران ادامه مسیر داده و وارد جاده فرعی بسمت روستای جلیزجند و تنگه واشی شدیم.

با طی نمودن ۱۰ کیلومتر وارد روستای جلیزجند شدیم. متاسفانه کوچه و خیابانهای روستا مانند گذشته دارای چاله های هست که علیرغم اینکه از هر ماشین ورودی گرفته میشود در این خصوص اقدامی نشده است.

چون صبحانه نخورده بودیم از نانوایی وسط روستا نان بربری و از لبنیاتی، وسایل صبحانه را گرفته و پس از صرف صبحانه بسمت پارکینگ تنگه حرکت کردیم.

روستای جلیزجند در حاشیه یک دشت سرسبز با مزارع گندم و سیب زمینی و باغات مختلف بنا شده‌است. بعد از عبور از روستا و طی مسافت حدود 4 کیلومتر در جاده‌ای که میان دشت و در کنار جوی‌های پر از آب زلال، احداث شده، به پارکینگ رسیدیم. پارکینگ خلوت بود. پس از پوشیدن لباسها و کفش های مناسب و برداشتن دوربین از پارکینگ بسمت تنگه حرکت کردیم.

از این محله تا شروع تنگه اول بیش از 10 دقیقه پیاده روی نمیباشد.

مسیر تنگه واشی تا رسیدن به آبشار شامل سه بخش میباشد.

  • مسیر تنگه اول تا ابتدای دشت ساواشی(حدود ۲۵۰متر)
  • راهپیمایی دشت ساواشی(حدود ۱۷۰۰متر)
  • مسیر تنگه دوم تا رسیدن به آبشار(حدود ۸۰۰متر)

گلسنگ موجود در کوههای ورودی تنگه اول

ورودی تنگه اول

بعلت اینکه آب جاری موجود، از آب شدن برفهای بالادست میباشد، مناسب است، قبلا تدارکات لازم جهت عبور از داخل آب برحسب توانایی هر نفر در نظر گرفته شود. میزان و شدت جریان آب در بهار زیاد و در فصل تابستان کمتر میباشد.

در اواسط تنگه اول کتیبه ای حجاری شده از دوره قاجار خودنمایی میکند. این کتیبه یکی از سه کتیبه معروف دوره قاجار در این تنگه واقع شده‌ و دو کتیبه دیگر در چشمه علی شهر ری و تونل وانا در جاده هراز واقع شده‌اند. هر سه این کتیبه‌ها به دستور فتحعلی شاه قاجار حکاکی شده‌است. فتحعلی شاه که دوران پیش از پادشاهی خویش را در شیراز گذرانده بود، با دیدن نقش برجسته‌های آن دیار، سه نفر به نامهای حجارباشی، نقاش باشی و معمار باشی را مسئول ساخت این سه کتبیه در تهران کرد.
کتیبه واقع در تنگه ساواشی دارای ابعاد شش در هفت متر است که وقایع زمان فتحعلی شاه دور تا دور کتیبه روایت شده‌است. بزرگترین نقش برجسته این کتیبه‌ها، نقش شکارگاه با تصویر اسب، نیزه و شکارهایش است که در اطراف آن می‌توان عباس میرزا، علی قلی میرزا و علی نقی میرزا پسران فتحعلی شاه و همچنین نوادگانش را در حال شکار دید. این کتیبه که حدودا ۱۸۵ ساله‌است به گونه‌ای در دل کوه حک شده که از بارش باران و تابش آفتاب در امان بوده‌است اما صنعت گردشگری به آن آسیب وارد نموده‌است.

تنگه اول در مجموع باریکتر از تنگه دوم است، لذا شدت جریان آب در بیشتر میباشد. پس از خارج شدن از تنگه اول وارد دشت ساواشی شدیم. جوی آب نیز داخل آن جریان دارد که همواره از کنار مسیر میگذرد.

 

HTTPS://INSTAGRAM.COM/NOURI_ALIREZA

/ 0 نظر / 75 بازدید