3-مسافرت شاهرود – در شاهرود - بخش اول- مورخ 91/04/24

شاهرود به خاطر وجود چند اقلیم مختلف در کوتاهترین فاصله زمانی در این شهرستان، قاره کوچک نام گرفته است.

شهرستانی که اگر از شاهرود و مرکز این شهر به فاصله 15دقیقه به طرف جنوب بروید، کویر به معنای واقعی شروع می‌شود. و اگر به فاصله 50دقیقه به طرف شمال بروید به جنگل می‌رسید. از مرکز شهر تا ارتفاعات 3960 متری شاهوار دو ساعت فاصله است و کوتاهترین مرز میان کویر و دریا نیز در شاهرود است.

شاهرود، یکی از شهرهای استان سمنان در ایران و مرکز شهرستان شاهرود است. نام‌های قدیمی دیگری برای شاهرود که می‌توان نام برد عبارت است از "حنچره"، "شخره" و "شاخره" اشاره نمود. شاهرود، در حد فاصل دو نوع آب و هوای خشک و کویری، در جنوب و مرطوب و پرباران در شمال جای گرفته که آب و هوایی معتدل برای این شهر فراهم کرده و آن را در ردیف شهرهای خوش‌آب و هوای ایران قرار داده‌است. شاهرود در حد فاصل شهرهای دامغان در باختر، سبزوار و بردسکن در خاور و گرگان در شمال بوده و تقریباً در میانه راه تهران-مشهد می‌باشد به طوریکه فاصله آن از تهران ۴۰۰ کیلومتر و از مشهد ۵۰۰ کیلومتر می‌باشد. وجود ادارات کل راه و ترابری، راه آهن شمال شرق، دخانیات، شرکت نفت و سازمان تبلیغات اسلامی بعلاوه پارک علم و فناوری، دانشکده علوم قرآنی، لشکر ۵۸ تکاور ذوالفقار و تنها گروه پداوند هوایی سپاه پاسداران به اهمیت این شهر افزوده است. پس از انقلاب برای مدتی نام این شهر به امام‌شهر تغییر یافته بود. مردم شاهرود به زبان فارسی با لهجه شاهرودی تکلم می‌کنند.

آب و هوا شاهرود

قسمت جنوبی که در مجاورت کویر واقع شده آب و هوای نسبتاً گرم وخشک دارد، قسمت مرکزی و نواحی شرقی شاهرود دارای آب و هوای معتدل و نواحی شمالی آن کوهستانی با آب و هوایی نسبتاً سرد و خشک است. متوسط درجه حرارت سالانه در این شهر ۱۴ درجه سانتی گراد ومیانگین بارندگی سالانه ۱۸۰ میلیمتر است. شاهرود به علت واقع شدن در حاشیه کویر از لحاظ آب‌های سطحی به صورت رودخانه‌های دائمی، سهمی نداشته ومنحصراً رودخانه‌های سیلابی و فصلی در این شهر جاری می‌باشد.

مختصات جغرافیایی شاهرود

این شهر در حاشیهٔ شمالی دشت کویر و در دامنه‌های جنوبی رشته‌کوه البرز با موقعیت جغرافیایی ۲۵ دقیقهٔ و ۳۶ درجهٔ عرضی و ۵۸ دقیقهٔ و ۵۴ درجهٔ طولی با ارتفاعی معادل ۱۳۸۰ متر از سطح دریا در شمال خاوری استان سمنان واقع شده است.

گردشگری شاهرود

از محلات قدیم شاهرود می‌توان به شبدری، باغزندان، بیدآباد، مصلی و قلعه اشاره نمود.

جاذبه‌های مذهبی شاهرود

مسجد شیخ علی‌اکبر

مسجد آقا

مسجد جامع شاهرود

مسجد اخیانی‌ها

تکیه زنجیری (بازار(

تکیه گلشن

مدرسه بید آباد

مدرسه حضرت ولی عصر (عج)(مدرسه بازار(

مدرسه علمیه امام صادق (مدرسه قلعه(

مسجد امام حسن عسگری شاهرود

مسجدمدرسه قلعه

مسجد و آرامگاه بایزید بسطامی و ابوالحسن خرقانی

تکیه برنجی

جاذبه‌های تاریخی و باستانی

خانه یغمایی

بازار شاهرود

بازار انارکی‌ها

گرمابه چهارسوق

موزه‌ها

 

صبح ساعت 5:00 از خواب بلند شدیم. با ماشین به بخش شمالی شاهرود که قسمت جنگلی و کوهستانی شهر است، رفتیم. پیاده روی در پارک جنگلی آبشار و کوههای داشتیم.

 

در ادامه به پارک شهدای محراب رفتیم.

HTTPS://INSTAGRAM.COM/NOURI_ALIREZA

/ 0 نظر / 57 بازدید