روز هشتم مسافرت لرستان و خوزستان–بخش اول-آبادان،خرمشهر-مورخ 92/01/13

صبحانه را در هتل خوردیم. با ماشین به کنار اسکله آمدیم. بلیط کشتی توریستی رانا را که در اروند رود مسافرین را بین آبادان – خرمشهر می برد، گرفتیم. وقت داشتیم در اسکله یکساعتی دور زدیم.

آبادان‌ در فاصله‌ 1001 کیلومتری‌ تهران‌ واقع‌ شده‌ است‌. آبادان‌ زمستان‌های‌ کوتاه‌ و تابستان‌های‌ گرم‌ و بلنددارد که‌ با رطوبت‌ زیاد همراه‌ است‌. آبادان‌ جزیره‌ دلتا مانندی‌ است‌ که‌ قاعده‌ آن‌ به‌ طرف‌ خلیج‌ فارس‌ و رأس‌ آن‌ به‌جانب‌ خرمشهر است‌. در قدیم‌ "عبادان‌" و در گذشته‌ "جزیره‌خضر" نامیده‌ می‌شد و در سال‌ 1314 ه . ش‌ عبادان‌به‌ آبادان‌ تغییر نام‌ داد. در اواخر قرن‌ سیزدهم‌ ه . ق‌ به‌ واسطه‌ وجود صنعت‌ نفت‌، توسعه‌ آبادان‌ رونق‌ گرفت‌ وگسترش‌ یافت‌.

پالایشگاه‌ و تصفیه‌ خانه‌های‌ عظیمی‌ در سال‌ 1288 ه . ش‌ ایجاد گردید. متأسفانه‌ این‌ شهر بر اثرحملات‌ مکرر نیروهای‌ عراق‌ در جنگ‌ تحمیلی‌ خسارات‌ زیادی‌ دید که‌ اینک‌ پس‌ از پایان‌ جنگ‌ رونق‌ گذشته‌ رابه‌ آرامی‌ باز می‌یابد. پالایشگاه‌ و تصفیه‌ خانه‌های‌ عظیم‌ نفت‌ که‌ در سال‌ 1288 ه . ش‌ ایجاد گردیده‌، یکی‌ از جاذبه‌های‌ دیدنی‌ شهر آبادان‌ است‌.

حدود ساعت 10 سوار کشتی توریستی رانا شدیم. کشتی دو طبقه می باشد. در حین حرکت گروه نوازنده در داخل کابین مشغول زدن موسیقی جنوبی شد. پس از اتمام موسیقی روی عرشه کشتی رفتیم. راهنما کشتی توضیحاتی در خصوص مقرارت در آبراه بین المللی اروند رود و کشتی تجاری ایرانی که در روز اول جنگ توسط عراق، غرق شده بود پرداخت.

در ساحل سمت ایران آثار جنگ هنوز وجود داشته و بخشی از آن جهت شهرک سینمایی دفاع مقدس استفاده می شود.

 

به محوطه سنمای آبادان و موزه آبادان سرزدیم. موزه‌ آبادان‌ در خیابان‌ احمد آباد آبادان‌ واقع‌ شده‌ و بنایی‌ یک‌ طبقه‌ با گنبدی‌ مشابه‌ گنبد آرامگاه‌دانیال‌ نبی‌ ساخته‌ شده‌ است‌. این‌ موزه‌ در سال‌ 1338 تأسیس‌ شد و جنگ‌ تحمیلی‌ آسیب‌ دید و اشیای‌ آن‌ به‌محل‌ امنی‌ انتقال‌ یافت‌ قرار است‌. این‌ موزه‌ پس‌ از مرمت‌ در آینده‌ نزدیک‌، بازگشایی‌ شود .

بواسطه سیزده بدر اغلب جاها تعطیل بوده و مردم اغلب در خیابان و پارکها مشغول تفریح و زدن موسیقی هستند.

در ادامه در نزدیکی پالایشگاه نفت آبادان به دیدن مسجد رنگونی ها رفتیم. با هماهنگی با نگهبان مسجد که از افراد نیروی انتظامی بود، درب مسجد را باز کردند و از آن دیدن کردیم.

سال ۱۲۹۱شمسی پالایشگاه آبادان به عنوان اولین واحد تصفیه نفت ایران و مرکز عمده صدور فرآورده های نفتی در نیمکره شرقی آغاز بکار کرد . با مطرح شدن آبادان به عنوان یکی از شهرهای صنعتی ، هزاران تبعه انگلیسی ، هندی و پاکستانی به این شهر مهاجرت کردند . از نخستین گروه هایی که به آبادان آمدند کارکنان پالایشگاه رنگون پایتخت کشور برمه و عمدتاً رنگونی الاصل و مسلمان بودند . به همین لحاظ درصدد تاسیس عبادتگاه در زمین های شرکت نفت بآمدند و بالاخره با موافقت این شرکت ، ساخت مسجد بدست کارگران پاکستانی پالایشگاه آبادان آغاز و در سال ۱۲۹۹ خورشیدی بنای آن نهاده شد . مسجد رنگونی ها ، به سبک معماری شبه قاره هند با گچبری هایی زیبا و برجسته و آرایه هایی سیمانی و منحصربفرد دارای شبستان ، حیاط اصلی و مأذنه و در پیشانی بنا نقشینه ای منقش به آیه "بسم الله الرحمن الرحیم" می باشد . متولی مسجد شیخ عبدالرشید مندل بود و امامین جماعت آن، شیخ قادری هندی، حاج آقا رنگونی و سپس محمد اسلم راجا بودند .

این بنای تاریخی در تاریخ ۹ فروردین ماه ۱۳۷۸ به شماره ۲۲۸۹ به عنوان یکی از آثار ملی در فهرست آثار تاریخی کشور به ثبت رسید.

جهت ناهار به هتل رفتیم.

HTTPS://INSTAGRAM.COM/NOURI_ALIREZA

/ 0 نظر / 58 بازدید