روز نهم مسافرت لرستان و خوزستان–بخش اول-خرمشهر، شلمچه،اندیمشک-مورخ 92/01/14

شهرستان‌ خرمشهر در فاصله‌ 994 کیلومتری‌ تهران‌ واقع‌ شده‌ است‌ و آب‌ و هوای‌ بسیار گرم‌ و مرطوب‌دارد. خرمشهر در قرن‌ دوازدهم‌ هجری‌ قمری‌ روستای‌ کوچکی‌ بشمار می‌رفت‌ که‌ در اوایل‌ قرن‌ سیزدهم‌ به‌ بندری‌معتبر تبدیل‌ گردید. خرمشهر از زمان‌ تأسیس‌ به‌ دلیل‌ اهمیّت‌ سوق‌ الجیشی‌ مورد توجه‌ بود و چندین‌ بار به‌اشغال‌ قوای‌ خارجی‌ درآمده‌ و آزاد شده‌ است‌

امپراطوری‌ عثمانی‌ در سال‌ 1883 میلادی‌، انگلیسی‌ها در سال‌1857 میلادی‌ و ارتش‌ بعث‌ عراق‌ در سال‌ 1359 شمسی‌ خرمشهر را اشغال‌ کرده‌اند. کشف‌ نفت‌ در قرن‌ نوزدهم‌و مجاورت‌ خرمشهر با پالایشگاه‌ نفت‌ آبادان‌ اهمیّت‌ آن‌ را دو چندان‌ کرده‌ است‌. نام‌ قدیم‌ خرمشهر در تأثیر ازرنگ‌ سرخ‌ رود کارون‌ "محمره‌" نامیده‌ می‌شد. خرمشهر در خلال‌ جنگ‌ تحمیلی‌ عراق‌ خسارات‌ زیادی‌ دید و575 روز در اشغال‌ بود که‌ سرانجام‌ در روز سوم‌ خرداد 1361 با پیروزی‌ قوای‌ ایرانی‌ آزاد گردید

در نقطه‌ای‌ به‌ نام‌ قرنه‌، در 110 کیلومتری‌ شمال‌ غربی‌ آبادان‌تشکیل‌ شده‌ و از کنار شهر بصره‌ می‌گذرد و به‌ خلیج‌ فارس‌ می‌ریزد. این‌ رودخانه‌ قابلیت‌ کشتی‌رانی‌ دارد وپیرامون‌ آن‌ بسیار دیدنی‌ و جذاب‌ است‌.

صبحانه را در هتل صرف کردیم. پس از بنزین زدن به موزه دفاع جنگ که جنب پل خرمشهر بود، رفتیم. ساختمان این موزه در سال ۱۳۰۹ساخته شد، و تا پایان جنگ به عنوان بخش اداری شرکت نفت به کار می‌رفته است. در دوران هشت سال جنگ تحمیلی این ساختمان به عنوان محل دیدبانی نیروهای عراقی مورد استفاده قرار گرفت. با بازسازی گوشه‌ای از ساختمان اداری شرکت نفت، در سال ۷۵ این مکان به عنوان مرکز فرهنگی دفاع مقدس افتتاح شد. مساحت مرکز فرهنگی دو هزار و ۴٠۰ متر مربع و دارای کتابخانه تخصصی دفاع مقدس با حدود سه هزار جلد کتاب، سالن نمایش فیلم، آرامگاه سه شهید گمنام که در نوروز سال 85 در این مکان دفن شده‌اند، می‌‌باشد. با توجه به اینکه این مرکز محل دیدبانی دشمنان در دوران جنگ بوده است، دست نوشته‌های اشغالگران عراقی بر روی دیوارهای ساختمان به جای مانده است، که یکی از دست نوشته‌ها، جمله” آمده‌ایم تا بمانیم ” بوده است که در این مرکز، خودنمایی می‌کند. مرکز فرهنگی خرمشهر دارای چهار سالن مقاومت، اشغال، آزادسازی و بازسازی خرمشهر است. که در هر بخش گوشه‌هایی از حماسه آن دوران را نشان می‌دهد. همچنین در این مرکز فرهنگی، آثار به جامانده از سرداران شهید حماسه مقاومت خرمشهر همچون سید محمدعلی جهان‌آرا، بدالرضا موسوی، از فرماندهان سپاه خرمشهر و دیگر شهدای ارتش و سپاه و نیز ادوات نظامی آن دوران به نمایش گذاشته شده است.

 

پس از دیدن کامل موزه، از خرمشهر به سمت شلمچه خارج شدیم. بین خرمشهر تا شلمچه تقریبا خشک می باشد. شلمچه در شمال غربی شهر خرم‌شهر قرار گرفته و میان خرم‌شهر و شلمچه شهر تازه‌ای به نام مقاومت و روستایی به نام پل نو قرار گرفته‌است. شلمچه از شمال به حسینیه از جنوب به اروندرود، از سوی خاور به خرمشهر و از سوی باختر به خط مرزی ایران - عراق محدود می‌شود. منطقه‌ای در آن سوی مرز در خاک عراق نیز نام شلمچه بر خود دارد. شلمچه یکی از چند محور تاختن ارتش عراق به ایران بود. ارتش عراق در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ با گذر از این منطقه به سوی خرمشهر تاخت. پس از عملیات بیت‌المقدس که به بازپس‌گیری خرمشهر توسط رزمندگان ایران انجامید این منطقه همچنان در دست ارتش عراق بود.

 

 پس از دیدن منطقه شلمچه مجدد بسمت خرمشهر آمده و از سه راهی شلمچه، اهواز، خرمشهر بسمت اهواز ادامه مسیر دادیم. در سمت چپ جاده خط ریلی خرمشهر اهواز قرار داشته و در همین سمت دریاچه وسیع کم عمقی با پرندگان و در سمت راست جاده نی زار مشاهده می شود.

HTTPS://INSTAGRAM.COM/NOURI_ALIREZA

/ 0 نظر / 111 بازدید