تهرانگردی - چشمه علی و برج طغرل شهر ری

در ادامه تهرانگردی به شهر ری رفته و به بازدید از دو مکان تاریخی بنام چشمه علی و برج طغرل می پردازیم.

چشمه علی در بخش شمالی بزرگراه کمربندی شهر ری و در خیابان شهید غیوری (جاده سوم ) قراردارد. چشمه علی از اولین چشمه های دائمی فلات ایران است که مردم در کنار آن، یکجانشین شده اند. این چشمه‌ از وسط صخره‌ای بزرگ بیرون می آید و به سمت جنوب و پس از آن جنوب شرق روان می شود. اسم کهن این چشمه "سورینی" بوده که برخی احتمال می دهند مربوط به خاندان بزرگی در دوره اشکانی یا ساسانی باشد. بعد از تصرف ایران به دست لشکر اسلام، این چشمه به نام چشمه علی نامگذاری شد.

تاریخ اصلی این چشمه‌ به طور دقیق واضح نیست ، ولی یافته ها نشان می دهد حدود ۸۰۰۰ سال پیش ایرانیان باستان در کنار این چشمه می زیسته اند.

در گذشته فرش فروش‌ها و مردم تهران، قالی‌ها و قالیچه‌های خود را با این عقیده که در آب این چشمه خاصیتی است که فرش را خوب تمیز و رنگ روشن‌تر و پر جلاتر می‌سازد، در آب چشمه‌علی می‌شستند. اما حالا از این کار ممانعت می شود. باروی برجامانده اطراف برج حصار دفاعی ری قدیم بوده که در دوره قاجار هم بازسازی شده است. یکی از دیدنی های این منطقه، کتیبه معروفی است که مربوط به دوره فتحعلی شاه است. این کتیبه، یک خواهر دوقلو هم در تنگه واشی دماوند دارد.می گویند فتحعلی شاه قاجار که زمان پیش از پادشاهی خویش را در شیراز گذرانده بود، با دیدن نقش برجسته‌های سرزمین فارس، سه نفر به نام‌های حجارباشی، نقاش باشی و معمارباشی را مسئول نقش کردن این کتیبه به همراه کتیبه‌ای مشابه، در چشمه علی و تنگه واشی فیروزکوه کرد.

برج طغرل در بخش جنوبی بزرگراه کمربندی شهر ری و در خیابان ابن بابویه و در شرق آرامگاه ابن بابویه (شیخ صدوق) در شهر ری قرار دارد. این برج از آثار به جا مانده از دوره‌ی سلجوقیان است و در سال ۱۳۱۰ با شماره ۱۴۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌ است.برج طغرل با مساحتی بالغ بر ۴۸ متر مربع و ارتفاعی در حدود ۲۰ متر و با اسکلتی خشتی و آجری به صورت استوانه‌ای افراشته، خودنمایی می‌کند که نمای داخلی آن به صورت استوانه است.
 
این برج شبیه عقربه‌های ساعت بوده و می‌توان از روی تابش آفتاب روی کنگره‌های آن زمان را تشخیص داد. در ضلع شمالی و جنوبی برج دو سردر با معماری طرح رازی ساخته شده است و تقریباً تا ارتفاع ۴ متری برج دیوارها به صورت توپ تا قطر دیوارهای حدود ۱.۵ متر تشکیل شده و دیوارهای بالای ارتفاع ۴ متر به صورت تو خالی طراحی شده و وسط آن پلکانی وجود دارد که درب آن در همان ارتفاع در ضلع شمالی بنا خودنمایی می‌کند که رابطی بین قسمت‌های تحتانی و فوقانی برج می‌باشد. درب‌ها و قوس‌های رازی که فشار فوق‌العاده‌ای را تحمل می‌کند و تو خالی بودن دیوارهای فوقانی به استحکام بنا کمک کرده و جنس خشت به کار رفته در برج که از زاج و خاک و سفیده‌ی تخم مرغ است بر استحکام آن می‌افزاید. از ویژگی‌های جالب و منحصر به فرد این برج، کاربرد آن به عنوان یک ساعت آفتابی عظیم است.

در ادامه به امامزاده عبدالله شهر ری رفتیم.

 

HTTPS://INSTAGRAM.COM/NOURI_ALIREZA    

/ 0 نظر / 157 بازدید