روز دوم مسافرت لرستان و خوزستان-بخش دوم – بروجرد تا خرم آباد- مورخ 92/01/07

مکان بعدی بازدید از امامزاده جعفر بروجرد بود. بقعه امامزاده جعفر یکی از قدیمی‌ترین بناهای تاریخی شهر بروجرد است که در انتهای خیابان جعفری قرار دارد. کتیبه‌های موجود در این بنا، فرد مدفون را جعفر، فرزند موسی کاظم، هفتمین امام شیعیان می‌دانند. اما در برخی کتابها و منابع تاریخی، جعفر با پنج واسطه، فرزند سجاد، چهارمین امام شیعیان ذکر شده است.

بنای آرامگاه امامزاده جعفر بروجرد از بناهای جالب توجه معماری اسلامی در استان لرستان و غرب ایران است. گنبد هرمی شکل این آرامگاه با بیش از هزار سال قدمت، در دوره سلجوقیان ساخته شده است و از نمونه‌های معماری سلجوقی به حساب می‌آید. این گنبد منحصربه‌فرد، بصورت مخروطی مخروطی بلند و پلکانی با ۱۸ پله ساخته شده است. نمونه اینگونه گنبدها، در غرب ایران کمتر دیده می‌شود اما در مناطق جنوبی تر (خوزستان)، آثار مشابهی مانند آرامگاه دانیال نبی در شوش گسترش بیشتری دارند. ورودی امامزاده جعفر دارای یک در چوبی ارزشمند قدیمی و بزرگ، منقش به اشکال شیر و خورشید بود که مدتی بعد از انقلاب کنده شد.از سرنوشت این در گرانبها اطلاعاتی در دست نیست.همچنین درون محوطه ی این امامزاده درختی بسیار ستبر وجود داشت که به اعتقاد بسیاری قدمتی چند صدساله داشت، اما متأسفانه این درخت نیز بدون ارائه ی دلیل خاصی قطع شد. آیت الله سید محسن شریعتمداری فقیه و امام جماعت مسجد جامع بروجرد در داخل امامزاده جعفر زاویه بالا سر مدفون است.

آرامگاه امامزاده جعفر

 

از امامزاده بسمت قلعه حاتم در حومه شهر رفتیم.. این روستا در دهستان همت آباد در بخش مرکزی این شهرستان قرار دارد. قلعه حاتم در چهار کیلومتری شمال غربی شهر بروجرد و بر سر جاده بروجرد - اشترینان - ملایر قرار گرفته است. گسترش شهر بروجرد در چند دهه گذشته باعث شده تا این روستا عملاً در حوزه شهری قرار گیرد.

این اثر در تاریخ ۲ آبان ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۴۳۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل در شمال غربی شهرستان بروجرد ، نزدیک روستای قلعه حاتم ، بر روی رودخانه کوچکی بنا شده و ظاهراً از ساخته های اوایل دوره قاجاریه است. بنای پل در جهت شرقی – غربی به طول 200 و عرض 5/2 متر ساخته شده و سطح آن از میانه به طرفین دارای شیب است. پایه های پل در جهت مخالف جریان رودخانه دارای موج شکن مثلثی و در جهت دیگر بیضوی است. مصالح به کار رفته در طاق های پل ، آجر و در سایر قسمت ها ، سنگ با ملات آهکی است. قوس طاق ها از نوع جناغی کند با تیزی نامحسوس است. در قسمت روگذر پل توسط قطعات سنگ و ملات آهکی ، جوی آبی ساخته اند که هم اکنون قسمت های زیادی از آن باقی است. از جوی ، آب چشمه های تپه های مجاور را به روستای قلعه حاتم منتقل می‌کرده است. بر این اساس ، پل قلعه حاتم از نمونه های جالب توجهی است که علاوه بر برقراری ارتباط دو کناره رودخانه ، وظیفه انتقال آب از یک کناره به کناره دیگر رودخانه را نیز برعهده داشته است. طول پل 261 متر و عرض آن 5/2 متر است که دارای 14 طاق چشمه آجریست عرض دهنه طاق چشمه‌ها در محل عبور جریان آب بیشتر و به طرفین کمتر می‌شود. طاق چشمه‌ها پل با استفاده از آجر و سایر قسمتهای اعم از پایه،‌بین طاقها و سطح گذر با سنگهای آهکی به صورت سنگ چین ساخته شده است.

پل قلعه حاتم

 

از قلعه حاتم بسمت روستای هدف گردشگری ونایی حرکت کردیم. روستای ونایی دارای رودخانه، باغات میوه، سرچشمه، جنگل، کوهستان و غار می باشد. مسیر بروجرد تا ونایی شامل  منطقه ییلاقی گلدشت ، کپرگه و سراب کرتول می باشد. در منطقه ونایی در کنار جوی آب که از کوههای بالادست می آمد ناهار را درست کردیم. پس از استراحت بسمت بروجرد و پارک چوقا رفتیم. پارک چوقا داخل شهر و در ارتفاع قرار دارد.

پارگ چوقا

 

ساعت 15:15 از پارک بسمت خرم آباد حرکت کردیم. مسیر نسبتا سربالایی و کوهستانی بوده و ساعت حدود 18:00 به ورودی خرم آباد رسیدیم.

ورودی خرم آباد

 

  چند تا هتل سرزدیم به هیچ عنوان جا پیدا نمیشد. به دریاچه کیو که داخل شهر رفتیم. شهرداری چادرهای سفید مرتبی به تعداد زیاد اطراف دریاچه نصب گرده است. یکی از چادرها را گرفته و پس از خورد شام همانجا خوابیدیم.

HTTPS://INSTAGRAM.COM/NOURI_ALIREZA

/ 0 نظر / 162 بازدید