روز اول مسافرت اصفهان(بخش اول) – بسمت اصفهان- روستای جفر - مورخ 93/11/02

روز اول مسافرت اصفهان–بخش اول-بسمت اصفهان- روستای جفر - مورخ 93/11/02

پنجشنبه مورخ 93/11/02 ساعت 5:45 از خانه بیرون آمدیم. به پمپ بنزین رفته و باک را پر کردم. کیلومتر ماشین را صفر کردم. ازطریق بزرگراه همت، چمران، تونل توحید، نواب، تندگویان و بزرگراه خلیخ فارس به عوارضی تهران – قم رسیدیم. در عوارضی نماز خوانده به راه افتادیم.

  ساعت 7:20 عوارضی قم رسیدیم. در کنار رودخانه قم که مقدار کمی آب در آن جریان دارد، لحظه ای توقف کرده و از پایه های مونو ریل که داخل آن در حال ساخت می باشد، عکس گرفتم.

  ساعت 7:50 عوارضی کاشان رسیدم. ساعت 9:00 در مجتمع رفاهی کنار جاده در مجاورت ده تتماج جهت صرف صبحانه و استراخت توقف کردیم.

حدود 50 دقیقه در مجتمع رفاهی توقف داشتیم. ساعت 10:00 از خروجی خالد آباد، بادرود و ابیانه گذر کردیم. در کیلومتر 236 و ساعت 11:51 به ده خفر رسیدیم. در بلندی تپه مشرف به جاده اصلی امامزاده احمد بن محسن بن زین العابدین با گنبد مخروطی شکل آن، قرار دارد.  

روستای خَفر در هفت کیلومتری شمال شرقی شهر نطنز در استان اصفهان، به فاصله‌ای کوتاه از جاده آسفالته مرکز شهر به بادرود و در کنار رودخانه‌ای خشک در دامنه تپه‌ای واقع شده است. روستای خفر در طول جغرافیایی ۵۱ درجه و ۵۸ دقیقه و۳۳ درجه و ۳۲ دقیقه عرض جغرافیایی واقع شده‌است. ارتفاع متوسط آن از سطح دریا ۱۴۱۰ متر می‌باشد.

نام خفر قدیمی معادل کلمه اوستایی " جفره" است. از آثار تاریخی روستا می‌توان از قلعه، مسجد جامع، حسینیه، آب انبار، چنار کهنسال، امامزاده شاهزاده احمد و آرامگاه باباسیاه پوش نام برد.

قلعه روستای خفر بر اساس اسناد و مدارک روستا، در زمان آبادانی قلعه از استحکام زیادی برخوردار بوده‌است. به هنگام تاخت وتاز متجاوزین به خاک نطنز در اواخر دوران سلسله قاجار، چندین مرتبه آن را به منظور پیشبرد مقاصد خود تصرف کرده‌اند و به عنوان پناهگاه و سنگر از آن استفاده نموده‌اند. به هنگام تاخت وتازهای نائب حسین کاشی و فرزندانش به نطنز، این قلعه بارها به تصرف نائب حسین و یارانش و از طرف دیگر دشمنانش درآمده‌است.

آب و هوای روستا به دلیل واقع شدن در بین مناطق کوهستانی و کویری، با تابستان‌های گرم و زمستان‌های خشک با میزان بارندگی سالانه نسبتآ کمتر از نواحی جنوبی شهرستان، از نظر آب وهوایی جزء معتدل‌ترین بخش‌های شهرستان می‌باشد.

آب مورد نیاز روستا از قنات‌های بُزاغان، پِریسمون، کِهِق (گنبی)، ونجی، استخرجه و هونی تآمین می‌شود. قنات‌های یوزجریب و حسن آباد از منابع سابق تامین آب روستا بوده‌اند که اکنون خشک ومخروبه شده‌اند. بر اساس گزارش محلی آب مصرفی روستا در قدیم از آب انبار و چشمه بُزاغان تآمین می‌شده‌است.

 

 

 

برف روزهای قبل در برخی نقاط روستا مشاهده می شود.  

با دور زدن روستا به قسمت قدیمی روستا که در بلندی مقابل امامزاده قرار دارد، رفتیم.  

 

 

 

 

 

 حدود یکساعت و نیم در روستا بودیم.

HTTPS://INSTAGRAM.COM/NOURI_ALIREZA

/ 0 نظر / 96 بازدید