3-مسافرت در جاده فیروزکوه – تا جوارم-آبشار شورآب وشورمست-بخش دوم- مورخ 91/03/11

مطالعه مطالب تکمیلی، عکس و فیلمهای مربوطه در کانال شمال گردی @Shomalghardi

پس از دیدن آبشار در ساعت 11:30 مسیر رفته را برگشتیم. مجدد به ده جلیزجند و فیروزکوه برگشتیم و در جاده ادامه مسیر دادیم. در داخل شهر فیروزکوه ناهار گرفته و پس از صرف ناهار بسمت گدوک حرکت کردیم. در این مسیر حرکت ابرها و مه در کوهها و دره های نیز جاده بسیار زیبا می باشد. گدوک آخرین محل در این جاده مربوط به استان تهران می باشد.

در گدوک خوردن آش دوغ فراموش نشود. در همین محل آبشار رنگی شورآب در کنار مسیر ریلی قابل مشاهده است.آبشار شورآب از جمله آبشارهای منطقه سوادکوه و در کنار جاده اصلی فیروزکوه در 35 کیلومتری جنوب سواد کوه مابین ورسک و گدوک و نزدیک ایستگاه قطار دوگل واقع شده است. این آبشار بشکل تپه بوده و بواسطه وجود املاح گوگرد و آهن در مسیر آن، بصورت رنگین کمان هفت رنگ درآمده است.

کمی جلوتر به ده و پل ورسک رسیدیم. در اینجا توقف نکردیم. حدود 4 کیلومتر بعد از پل ورسک، رستوران و قهوه خانه ای قرار دارد که کلیسای کوچکی در مجاورت آن قرار دارد. ساعت 17:00 به کلیسا رسیدیم.

این کلیسای کوچک در منطقه‌ی «سرخ‌آباد» و روستای «اوریم‌رودبار» قرار داشته و سال ساخت آن 1312 می باشد. ساختمان رستوران جلوی کلیسا را گرفته است. کلیسا با معماری جالبی ساخته شده است و در و پنجره‌های چوبی آن جلب توجه می‌کند. کل ساختمان کلیسا در یک اتاق کوچک خلاصه می‌شود؛ ورودی، محراب و عبادتگاه، همه در همین اتاق کوچک قرار گرفته‌اند، تصاویری از تمثال مریم مقدس و مسیح هم که یادگار دوره‌ی آلمان‌هاست هنوز در کلیسا باقی مانده است. تعدادی شمع هم در کنار مجسمه‌ی حضرت مریم روی تاقچه‌ی گچی کلیسا دیده می‌شود.

اسم این کلیسا «کلیسای کاتولیک» است که آلمان‌ها در سال 1312، زمانی که راه‌آهن را می ساختند، آنرا بنا کردند تا در آن عبادت کنند. تا  سال 1390 پیش، درِ کلیسا باز بود و می‌شد به داخل آن رفت؛ اما دو سال پیش سازمان میراث فرهنگی در آنرا بست است.

 

 در ادامه مسافرت، در 5 کیلومتری پل سفید در جاده سمت چپی که تابلوی دریاچه شورمست را نشان میدهد، ادامه مسیر دادیم. دریاچه در ارتفاعات مشرف به جاده قرار دارد.

دریاچه شورمست تنها دریاچه طبیعی شهرستان سوادکوه بوده که وسعت آن 15 هزار مترمربع و عمق آن 5 متر است. درختان کهن سال و بلند قامت توسکا در اطراف دریاچه منظره رویایی را بوجود آورده است. آب این دریاچه بوسیله چشمه های زیر زمینی تامین می گردد.

در ساعت 18:00 به دریاچه رسیدیم و ساعت 19:30 بسمت جاده اصلی حرکت کردیم. پس از پل سفید به زیر آب رسیدیم. مقداری وسایل خریده به پارک جنگلی جوارم که حدود 6 کیلومتری پس از زیرآب است، رفتیم.

پارک جنگلی جوارم با مساحتی بیش از 360 هکتار در فاصله ی 6 کیلومتری شمال غرب شهر زیراب و 11 کیلومتری جنوب شهر شیرگاه فیروزکوه قرار دارد و به همراه فضای بسیار زیبای آن با دهها جاذبه طبیعی و غیر طبیعی دیگر و جاده ی مناسب و راه اهن سراسری همچنین با داشتن آلاچیق های پراکنده در محدوده ی پارک، اطاقک بازی های کامپیوتری برای کودکان و نوجوانان ، نمازخانه ، محوطه بازی کودکان (تاب ، سرسره ، الاکلنگ و ... )،دکل تقویت آنتن تلفن همراه به عنوان یکی از تفرجگاههای زیبا و یکی از بهترین اماکن بیتوته در دل درختان سر به فلک کشیده شمال کشور به حساب می آید. همچنین یکی از مزایای جنگل جوارم برخورداری از آب آشامیدنی سالم میباشد. بازدید این منطقه برای محیط دوستان و ماجراجویان وجود درختان مختلف ازجمله ممرز، راش،کلهو، افرا ،لرگ ،کرات،گردو ، بلوط ،شب خسب ،شیردار ،توسکا وانجیل وبیشه ی وحشی خیبوس که دارای حیواناتی همچون  پلنگ وخرس است،خالی از لطف نیست.

شب را در پارک جنگلی جوارم ماندیم.

 

 

HTTPS://INSTAGRAM.COM/Shomalghardi

 

مطالعه مطالب تکمیلی، عکس و فیلمهای مربوطه در کانال شمال گردی  @Shomalghardi


 

/ 0 نظر / 441 بازدید