سفر به روستای انگاس بخش کجور نوشهر

 

 

مطالعه مطالب تکمیلی، عکس و فیلمهای مربوطه در کانال شمال گردی  @Shomalghardi


انگاس نام روستایی است که در 9 کیلومتری جنوب بخش کجور از توابع شهرستان نوشهرقرار دارد.
این روستا در ارتفاع حدود 1900 متری از سطح دریا آزاد و در دامنه کوههای سر به فلک کشیده سلسله جبال البرز همچون کنگلو (کنگر لو) در سمت جنوب به ارتفاع 3600 متر و شاه کوه در سمت شمال غرب به ارتفاع 2974 متر ور دشتان در سمت شرق به ارتفاع 2913 متر و گته چال در سمت جنوب به ارتفاع 2805 متر وحمزه چال در سمت شمال غرب به ارتفاع 2895 متر قراردارد که همچون دیواری عظیم او را احاطه کرده است.

از چشمه‌های زیبا که آبی گوارا دارند همچون 1- آبشار جناب 2- آبشار پنجاه چم 3 - آبشار چشمه موزیا 4 - آبشار اوسیاره 5 - و بز چشمه میتوان نام برد.

کلمه انگاس برگرفته از واژه ایی پهلوی که از دو جز ء (ان وگاس) تشکیل میگردد.

  • ان در ترکیب پهلوی ( گاتو gatha) بمعنی (to live)یعنی هواخوری ونفس کشیدن
  • گاس در پهلوی بمعنی جا ومکان

از ترکیب این دو کلمه انگاس یعنی جای خوش آب ومحل هوا وزندگی بدست می‌آید البته در واژه طبری به افزار پیشه وران نیز معنی شده است. روستا از نظر آب وهوایی با ارتفاع 1900 متر از سطح دریا دارای آب وهوایی بسیار سرد در زمستان ودلچسب در تابستان دارد. در هر 1000 متر 6 درجه دهای هوا کم میشود اگر در تابستان هوای شهر نوشهر 25 درجه باشد دمای هوا درانگاس 13 درجه است.

برای دسترسی به روستا انگاس دو راه وجود دارد.

  • از طریق جاده چالوس بعد از مرزن آباد در دو راهی دوآب بسمت شرق حرکت کرده و پس از پول و کجور، وارد روستای انگاس میشوید.
  • از طریق جاده نور، رویان، گلندرود، کدیر و کجور،  وارد روستای انگاس میشوید.

 در سفری که به روستای انگاس داشتم از مسیر اول وارد جاده شدیم  و پس از دیدن روستا و طبیعت منطقه، از طریق مسیر دوم وارد جاده چالوس شدم.

 در صورتیکه از مسیر اول قصد رفتن به روستای انگاس را داشته باشیم، حدود 25 کیلومتری ابتدای مسیر سرسبز بوده و جاده در دل درختان قرار دارد. آبشار آب پری در کیلومتر 12 این مسیر قراردارد.

 

از حوالی پی مد تا انگاس جاده کوهستانی بوده و در اطراف جاده تا دور دست ها مزارع گندم به چشم میخورد.

 

در صورتیکه از مسیر دوم  قصد رفتن به روستای انگاس را داشته باشیم، جاده مارپیچ کوهستانی بوده و در برخی نقاط باغهایی در کنار جاده به چشم میخورد. در این مسیر میتوان در کنار جاده از دیو چشمه بازدید کرد.

 

غیر از اماکن طبیعی فراوان در اطراف روستای انگاس، امام زاده یحیی که از نوادگان امام حسن (ع) در داخل روستا قراردارد که در زائران فراوانی دارد. این امامزاده دارای گنبد زیبا طلایی رنگی میباشد.

 

برای دیدن این آبشارها باید داخل روستا شده و بسمت جنوب آن حرکت کنیم. در داخل روستا اغلب مسیر آسفالت میباشد ولی در نزدیکی امامزاده مسیر شنی شده و هر چه از روستا دورتر شویم، جاده سنگلاخی شده و باید با احتیاط بیشتری حرکت نمود. در این مسیر از جوی آبی که از کوههای جنوب روستا جریان دارد، عبور میکنیم.

در این مسیر به دو بوزمجه ای که کنار سنگی قرار داشتند، برخورد کردیم.

 

در ادامه بعلت شیب نسبت زیاد جاده امکان ادامه حرکت با ماشین شاسی کوتاه، نبوده و بواسطه فاصله زیاد این محل تا کوهپایه و محل آبشارها و خلوتی مسیر، از رفتن به بسمت آبشارها صرف نظر کرده و در مسیر برگشت دوچرخه ای که همراه داشتیم را از ماشین پیاده کرده و تا بعد از روستا با دوچرخه پایین آمدیم.

 

 

HTTPS://INSTAGRAM.COM/Shomalghardi

 

مطالعه مطالب تکمیلی، عکس و فیلمهای مربوطه در کانال شمال گردی  @Shomalghardi


/ 0 نظر / 719 بازدید