4-مسافرت در جاده فیروزکوه – تا آبشار گزو - مورخ 91/03/12

 مطالعه مطالب تکمیلی، عکس و فیلمهای مربوطه در کانال شمال گردی  @Shomalghardi

 

ساعت 6:30 بلند شدم. دوری در پارک جنگلی زدم.

 

بچه ها کم کم بلند شدند و قبل صبحانه، تاب سواری کردند. در پارک آلاچیق با روشنایی مناسب و سرویس بهداشتی تعبیه شده است.برنامه امروز، رفتن بسمت آبشار گزو می باشد.

دسترسی به آبشار گزو از مسیرهای زیر امکان پذیر است.

1-از راه شیرگاه :

از جاده فیروزکوه تا شیرگاه سپس از طریق جاده لفور در پشت سد البرز از مسیر روستای لفور به سمت امامزاده گزو سه تن بزرگوار(از لفور حدود 30 کیلومترجاده خاکی تا امامزاده گزو)

برای دسترسی به بقعه امامزاده گزو و آبشار دیدنی و رویایی آن از مسیر شیرگاه به لفور، کسانی که از سمت جاده فیروزکوه به مازندران وارد می شوند، بعد از پل سفید و زیر آب به شهر شیرگاه  و قبل از رسیدن به خروجی اصلی شهر شیرگاه، یک راه فرعی کج در سمت چپ جاده وجود دارد که مسافر را به داخل شهر شیرگاه هدایت می کند. ورود به داخل شهر  و ادامه مسیر به یک میدان (تنها میدان داخل شهر شیرگاه) منتهی می شود که ادامه مسیر به سمت حیابان منتهی به جاده لفور، بعد از طی حدود ۱۱ کیلومتر به یک سه راهی (سه راهی شیردار کلا) میرسد. (نا گفته نماند که از مسیر بابل - جاده گنج افروز نیز  به همین سه راهی منتهی می شود). از سه راهی شیردارکلا مسیر جاده لفور بعد از حدود 14 کیلومتر ادامه مسیر در جاده آسفالته به منطقه سد البرز  و از آنجا و وارد یک جاده خاکی که ادامه آن جاده به بقعه امامزاده گزو و آبشار دیدنی و رویایی آن منتهی می شود. 

مسیر جاده خاکی لفور خدود ٣٠ کیلومتر می باشد و پس از دور زدن دریاچه سد البرز  و طی مسیر خاکی در دل طبیعت و به دلیل وضعیت جاده تا رسیدن به امام زاده حدود ٢ ساعت طول می کشد ولی زیبایی مسیر جاده هوش و حواس را از هر رهگذر می رباید و مسافر هیچگونه احساس خستگی نخواهد کرد.

 2- از طریق روستای جمشیدآباد زیراب

از جاده فیروزکوه به سمت پل سفید می رویم. بعد از پل سفید و زیر آب در سمت چپ جاده یک خروجی با یک تابلوی کوچک وجود دارد که روی آن نوشته شده "جمشید آباد".  که پیاده روی از این مسیر  تا امام زاده حدود ٣-۴ ساعت پیاده روی از بین جنگلها طول می کشد.

3-از راه روستای زیبای کارمزد

از جاده فیروزکوه بعد از پل سفید دو راهی ازادمهر به سمت کارمزد-از کارمزد 20 کیلومتر جاده خاکی میان جنگلهای بکر به سمت امامزاده گزو

ما راه اول را برای رفتن انتخاب کردیم. حدود ساعت 8:30 بسمت شیرگاه حرکت کردیم. خط ریلی تهران-شمال از شیرگاه عبور کرده است.

 

در شیرگاه خورد و خوراک مورد نیاز را خریده از طریق جاده سد لفور بسمت آبشار گزو حرکت کردیم.

 

 چون عجله ای در رفتن نداشتیم، تفریح کنان مسیر را ادامه دادیم و حدود ساعت 12:30 کنار رودخانه که با جاده فاصله کمی داشت، جهت استراحت و درست کردن ناهار ایستادیم. تعداد زیادی مسافر و محلی ها نیز در جایی که توقف کردیم، حضور داشتند. در آماده کردن وسایل ناهار کمک کرده و در ادامه در کنار رودخانه به اتفاق بچه ها مشغول بازی شدیم. تا ساعت 14:30 همانجا ماندیم.

 

در ادامه مسیر بسمت آبشار گزو، در ساعت 16:40 به سد لفور رسیدیم.

 

هر چه به آبشار و امامزاده گزو نزدیک می شدیم، پوشش گیاهی تغییر پیدا می کرد و گیاه های برگ پهن در کنار جاده ، بیشتر می شد. حدود 30 کیلومتر آخر جاده خاکی ولی مناسب بود.

ساعت 19:00 به امامزاده سه بزرگوار گزو رسیدیم.

 

کم کم هوا تاریک میشد. در کنار امامزاده اطاقهای جهت کرایه و استراحت وجود دارد. ما در ماشین و در کنار امامزاده خوابیدیم.

 

 

 

HTTPS://INSTAGRAM.COM/Shomalghardi

 

مطالعه مطالب تکمیلی، عکس و فیلمهای مربوطه در کانال شمال گردی  @Shomalghardi


/ 0 نظر / 514 بازدید