روز دوم مسافرت لرستان و خوزستان – بروجرد تا خرم آباد- مورخ 92/01/07

صبح بلند شده و نان، عسل و زبان گوسفند از طباخی خریده و پس از صرف صبحانه به گشت و گذار داخل شهر بروجرد پرداختیم. بیشتر بخشهای تاریخی در مرکز شهر قرار دارد.

ابتدا از موزه تاریخی بروجرد شروع کردیم.

موزه تاریخی بروجرد

 

در کنار موزه تاریخی بروجرد از خانه طباطبائی نیز بازدید کردیم.

خانه طباطبائی

  خانه آیت ا... بروجردی نیز در همان بخش تاریخی شهر و در ابتدای کوچه ای به همین نام قرار دارد. در صحن حیاط ای ن خانه مراسم مذهبی انجام می شود و پارچه ای از خانه کعبه که در زمان حیات به  ایشان هدیه شده است در تابلوی بزرگی قرار دارد.

 


خانه آیت ا... بروجردی

 

از امامزاده عبدا... در همان بخش تاریخی بازدید کردیم.

امامزاده عبدا...

 

در ادامه از مسجد امام، شهر بروجرد دیدن کردیم.

این‌ مسجد که‌ به‌ «مسجد شاه‌» نیز معروف‌ است‌، از یادگارهای‌ دوره‌ فتحعلی‌شاه‌ قاجاراست‌. صحن‌ مسجد با طول‌ و عرض‌ 47*61 متر با حوضی‌ در میان‌، سه‌ درگاه‌ بزرگ‌ دارد. درگاه‌ شمالی‌ تاق‌مُقَرَنس‌ زیبایی‌دارد که‌ با کاشی‌ و گچ‌کاری‌ آذین‌ شده‌ و دری‌ دو لنگه‌دارد. بر بالای‌ لنگه‌ چپ‌ در، جملاتی‌ ازپیغمبر(ص‌)نوشته‌شده‌ است‌. تاریخ‌ آن‌ 1291 هجری‌ قمری‌ است‌

مسجد سلطانی‌ بروجرد، یکی‌ از حوزه‌های‌ علمیه‌ دینی‌ فعال‌ ایران‌ است‌ که‌ 16 حجره‌ دارد. این‌ حجره‌هادرهای‌ اُرسی‌ مشبک‌ دارند که‌ هر یک‌ شاهکاری‌ از نوع‌ درهای‌ مشبک‌ هستند. بر ایوان‌ غربی‌ و بر دیوار جنوبی‌ایوان‌، سنگ‌ نبشته‌ای‌ از زمان‌ فتحعلی‌ شاه‌ قاجار باقی‌ مانده‌ که‌ نشان‌ می‌دهد، در زمان‌ حکومت‌ محّمد تقی‌ میرزاحسام‌ السلطنه‌ برای‌ رفاه‌ اهالی‌ بروجرد، مالیات‌ خبازان‌ را بخشیده‌اند. این‌ مسجد از مهّم‌ترین‌ مساجد استان‌لرستان‌ است‌ که‌ از لحاظ‌ قدمت‌ تاریخی‌ و معماری‌ قابل‌ توجه‌ است‌. مرحوم‌ آیت‌ الله العظمی‌ بروجردی‌ ازمدرسانی‌ است‌ که‌ در این‌ حوزه‌ تدریس‌ کرده‌اند و سال‌ها رهبر شیعیان‌ جهان‌ بوده‌اند.

واقع در استان لرستان و شهر بروجرد

قدمت : قاجاریه

تاریخ میلادی : 1796-1921 م

ازجمله آثار ارزنده معماری دوره اسلامی در لرستان مسجد امام (سلطانی سابق)است.صحن این بنابه طول وعرض47×61متر که در وسط آن حوض بزرگی قرار دارد یکی از ارزشمند ترین وممتازترین بناهای بروجرد به شمار میرود . مسجد دارای سه درگاه می باشدکه درگاه شمالی آن به طرف خیابان جعفری باز می شودو دارای طاق و مقرنسهای بسیار زیبا ست که با کاشی خشت هفت رنگ به سبک دوره قاجاری مزین ودر وسط نیز گچ کاری شده در میان آن نیز نام فتحعلیشاه قاجار(1212ه.ق –1250ه.ق)نقش بسته است.طرح ونقشه این بنا عینا از طرح و نقشه مسجد امام تهران نمونه برداری شده است .راه ورودی غربی به سمت بازار دواتگران باز می شود وبه خیابان صفا راه دارد شبستان جنوبی زیر گنبد اصلی قرار دارد بلندای طاق آن5/17متراست که حاشیه آن با کاشیهای سیاه و قهوه ای تزیین یافته ومحراب این شبستان گچبری شده است . ایوان شمالی مسجد17متر بلندی دارد و حاشیه آن با کاشی معرق تزیین شده که در نوع خود از کاشیهای بی نظیر قاجاریه به شمرده می شود.مسجد امام یکی از حوزه های علمی قدیمی به شمار می آیدکه دارای ارسی های مشبک و زیبایی است که 16 حجره برای سکونت طلاب در نظر گرفته شده است.این بنا در زمان فتحعلیشاه قاجار ساخته شده است.

آدرس :بروجرد - خیابان جعفری

 

مسجد امام شهر بروجرد

 

از مسجد امام که بیرون آمدیم از داخل بازار ادامه مسیر داده و به مسجد جامع رسیدیم.

این‌ مسجد قدیمی‌ در شرق‌ بروجرد واقع‌ شده‌ و از بناهای‌ تاریخی‌ و جالب‌ توجه‌ شهربروجرد است‌. تاریخ‌ ساخت‌ بنای‌ مسجد براساس‌ کتیبه‌ موجود سال‌ 1068 هجری‌ قمری‌ است‌. در دولنگه‌ورودی‌ مسجد در سال‌ 1092 هجری‌ قمری‌ به‌ دستور سلطان‌ محمد ساخته‌ شده‌ است‌. در سال‌ 1209 هجری‌قمری‌ دو گلدسته‌ به‌ دستور تقی‌خان‌ رازانی‌ ساخته‌ شده‌ است‌.

زیباترین‌ قسمت‌ مسجد، منبر 9 پله‌ آن‌ است‌ که‌ درسال‌ 1068 هجری‌ قمری‌ از جنس‌ چوب‌ ساخته‌ شده‌ است‌. در قسمت‌ شمالی‌ صحن‌ مسجد، شبستان‌ بزرگ‌ وکهن‌ با ستون‌های‌ متعددی‌ وجود دارد که‌ دری‌ چوبی‌ با نقش‌های‌ برجسته‌ دارد. بر بالای‌ این‌ در، سنگ‌ نبشته‌ای‌ به‌طول‌ 38*25 سانتی‌ متر نصب‌ شده‌ که‌ به‌ زمان‌ شاه‌ عباس‌ اوّل‌ مربوط‌ می‌شود.

واقع در استان لرستان و شهر بروجرد

قدمت : سلجوقی

تاریخ میلادی : 1038-1194 م

مسجد جامع بروجرد یکی از قدیمترین مساجد غرب ایران است. قدیمترین بخش این بنا شبستان جنوبی و گنبد آن است که همانند چهارطاقهای زمان ساسانیان میباشد. نقشه مسجد از نوع یک ایوانی است و از یک قسمت وسط به ابعاد 10×10 و دو قسمت طرفین به ابعاد 20×10 متر تشکیل شده است. ارتفاع گنبد آن که در وسط بنا ایجاد شده تا کف مسجد نزدیک به 20 متر میباشد و زمان ساخت آن به عهد سلجوقی برمی گردد. بر اساس کتیبه های موجود این مسجد در زمان شاهان صفوی، در سالهای 1022 هجری، 1023 هجری، 1091 هجری و سرانجام در سال 1209 هجری تعمیر و مرمت شده است. این مسجد دارای تزئینات آجری و کاشیکاری بوده است که در طول زمان و بر اثر عوامل طبیعی چون زلزله تخریب شده اند. مواد و مصالح آن از آجر، کاشی و ملات است.

HTTPS://INSTAGRAM.COM/NOURI_ALIREZA


/ 0 نظر / 97 بازدید