1- مسافرت چالوس و تنکابن - جاده چالوس - مورخ 93/06/21

در روز جمعه ساعت 5:30 مورخ 21/06/93 با سوار نمودن وسایل در ماشین از تهران حرکت کردیم. مسیر مسافرت از طریق جاده چالوس به سمت تنکابن می باشد.

 

نقشه مسیر روز اول

از اتوبان همت، اتوبان کرج وارد جاده چالوس شدیم. حدود ساعت 6:45 به پیچ آدران رسیدیم. هوا هنوز روشن نشده بود. پس از کیوسک هلال احمر با دیدن تابلوی ارنگه در سمت سمت راست وارد جاده فرعی شدیم و در ابتدای جاده با راهنمایی فردی که در کیوسک حضور داشت، ماشین را پارک کرده و بسمت آبشار آدران (ارنگه) حرکت کردیم. با راهنمایی خوب ایشان، پس از کمی بالا رفتن سمت چپ جاده ویلایی مشاهده کردیم و از راه پاکوپ پیاده روی را شروع کردیم. در کنار مسیر جوی آب و در ادامه رودخانه در پایین دست مشاهده شد. در ابتدای مسیر رودخانه آبشار کوچکی به ارتفاع  5 متر وجود دارد که تابلویی نزدیک، آنرا هفت چشمه معرفی می نماید.

 

آبشار هفت چشمه

در ادامه مسیر پیاده روی در کنار کوه، علاوه بر آب روان درختان بیدقابل مشاهده می شود.

با توجه به روزهای آخر تابستان میزان آب در رودخانه مسیر، در ادامه به قدری کم شد که دیگر آبی در جریان نبود. حدود ساعت 8:00 در مسیر پاکوبی که در کنار کوه وجود داشت، به محلی رسیدیم که امکان ادامه مسیر نبود. در پایین دست مسیر رودخانه که آبی در آن جریان نداشت، مسیر ادامه مسیر بسمت آبشار ارنگه یا آردان بود.

 

با توجه به نبود آب جاری در رودخانه، از ادامه مسیر صرفنظر کرده و بسمت ماشین حرکت کردیم.

در زیر تصویری در زمان پرآبی رودخانه و نحوه رفتن بسمت آبشار آورده شده است.

 

وقتی به ماشین رسیدیم هوا کامل روشن شده بود. در پیچ آدران از نانوایی لواش مقداری نان جهت صرف صبحانه، خریداری کرده و براه افتادیم. در ادامه کنار سد امیرکبیر ایستاد ایم.

ساخت سد امیر کبیر کرج در سال 1340 به جاذبه ها و زیبایی‌های جاده چالوس افزود و در اندک زمانی این جاده به یکی از تفریحگاه‌های مهم گردشگری کشور تبدیل گردید.

 

200 متر پس از پل خواب در سمت راست جاده، جلوی رستوانی جهت صرف صبحانه ایستادیم. جلوی رستوان کالسکه زیبایی قرار داشته و رستوران دارای فضای داخلی و باز می باشد.

 

در فضای باز رستوران مابین رودخانه و جاده چالوس قرار دارد. آب با پمپ شدن از رودخانه از طریق دهان حیوانی که بر روی درخت ساخته شده است، وارد حوضی به شکل لاک پشت است، می شود. درون حوض و در فضای باز چند اردک وجود داشته و آهنگی در حال پخش می باشد.

 

در فضای باز رستوران چند آلاچیق قرار دارد که صبحانه را در آنجا صرف کرده و سپس راه را ادامه دادیم.

کمی جلوتر از رستوران در سمت راست جاده، خروجی بسمت روستای تکیه سپهسالار مشاهده شد. از از این نقطه تا روستا حدود 5 کیلومتر رانندگی کردیم. روستای داخل دره ای قرار داشته که خانه های آن تقریبا با ترکیب جدید با سقف های رنگی در دوطرف این دره ساخته شده است.

 

از داخل این دره آبی جریان دارد که در بالا دست روستا،  آبشار سپهسالار را تشکیل می دهد. در بخش بالایی روستا، راه پله ای در سمت چپ رودخانه ما را بسمت امامزاده ابراهیم هدایت می کند.

 

مرقد و ضریح امامزاده در در داخل اتاقکی که در سینه کوه قرار دارد، ساخته شده است. جهت رفاه و استراحت مسافران و زوار، سایه بان بزرگی در محوطه امامزاده ساخته شده است.

عرض جغرافیایی (شمالی) :          323.449  36

طول جغرافیایی: (شرقی)   :                   1220.658  51

 

در پشت امامزاده راهی جهت کوه پیمایی وجود دارد که کمی بسمت بالا رفتیم.

 

ساعت 10:50 از امامزاده بسمت پایین حرکت کردیم.

حدود ساعت 12 در سمت راست جاده، فرعی خاکی را دیدیم که عرض رودخانه در این بخش زیاد بود. ماشین را تا کنار آب آورده و وسایل پخت و پز را در کنار رودخانه پیاده کردیم.

عرض جغرافیایی (شمالی) :          052.067  36

طول جغرافیایی: (شرقی)   :                   178.095  51

بواسطه سردی آب بچه ها وارد آب نشدند. من با پوشیدن دمپایی عرض رودخانه را طی کرده و پس از گشت کوتاهی، مجدد برگشتم.

 

 

همزمان با استراحت و خوردن میوه، ناهار را درست کردیم.

ساعت 13:00 وسایل را جمع کرده و بسمت چالوس ادامه مسیر دادیم. قبل از گرماب و گچسر، در سمت راست، جاده ای قرار دارد که به سمت روستای شهرستانک می رود. در راه شهرستانک و در سمت راست جاده، دره ای مشاهده می شود که روستاهای بهم چسبیده با باغات و درختان بلند، صحنه زیبایی را تشکیل داده است. نام روستاهای به ترتیب مازون، کافر دره، سربسی و شهرستانک می باشد.

 

از جاده چالوس تا ورودی روستای شهرستانک 10 کیلومتر می باشد. خروجی و راه ورود به شهرستانک با تابلویی مشخص نشده است. بعلت باریک بودن راههای روستا، مناسب است ماشین را در جاده اصلی پارک و پیاده وارد روستا شویم.

در انتهای این روستا کاخ ناصری قرار دارد. از ابتدا روستا تا کاخ یکساعت و نیم پیاده روی داریم. کاخ در حال حاضر ویرانه ای بیش نیست. در پشت کاخ چشمه گله گیله قرار دارد که آب آن به رودخانه می ریزد. سرسبزی روتاهای یاد شده در مسیر ناشی از آب این رودخانه است. در سمت شرق کاخ تکه سنگی به ارتفاع حدود 4 متر قرار دارد که به دستور ناصرالدین شاه کتیبه ای روی آن حجاری شده است. کاخ ناصری بعنوان کاخ ییلاقی ناصرالدین شاد ساخت شده است. شاه قاجار جهت رفتن به این کاخ و سفر بسمت شمال از سمت لواسان، آهار و شکرآب وارد این روستا و کاخ می شده است.

 

بعلت اینکه در ساعت 15:00 روز جمعه، جاده چالوس بسمت تهران یک طرفه می شود، بسمت گچسر حرکت کرده تا قبل ساعت 15:00 به محلی جهت استقرار برسیم.

 

  لطفاً نظر خود را در خصوص مطلب ارائه شده بیان نمائید.

HTTPS://INSTAGRAM.COM/NOURI_ALIREZA

/ 0 نظر / 99 بازدید