روز هفتم مسافرت لرستان و خوزستان–بخش اول-شوشتر،اهواز-مورخ 92/01/12

صبحانه را در حیاط خانه سنتی شوشتر خوردیم.

 

پس از صرف صبحانه، گشتی در شوشتر زدیم. ابتدا به ساباط معین التجار رفتیم. خانه معین التجار،شوشتر در محله‌ "در عباس‌" شوشتر خانه‌ای‌ نسبتاً قدیمی‌ وجود دارد که‌ تا سال‌1349 ه . ش‌ محل‌ مدرسه‌ اردشیر بوده‌ است‌. سنگ‌ کاری‌ و گچبری‌ حاشیه‌ پنجره‌ها و نورگیری‌ آن‌ فوق‌ العاده‌جالب‌ است‌ و هنر ظریف‌کاری‌ و گچ‌ بری‌ دوران‌ قاجاریه‌ را باز می‌نماید.

منزل معین التجار بصورت تک ایوانی و دوره ساز در دو طبقه ساخته شده است، درب و پنجره های چوبی و چند مورد ارسی داشته که اکنون بخشی از آنها سالم است. بنا در سالهای گذشته تفکیک و تبدیل به ۳ قسمت مجزا شده است.  بخش اصلی آن در حال حاضر اختصاص به مدرسه غیر انتفاعی دارد. روبروی این بنا طویل ترین ساباط شوشتر قرار دارد.

 

در بخش قدیمی شهر خانه هایی با سر در قدیمی زیاد به چشم می خورد.

 

 در ادامه به خانه مرعشی رفتیم. منزل مرعشی یکی از خانه های قدیمی و زیبای موجود در بافت کهن شهر شوشتر است. این خانه مشرف به آبشارها و آسیابهاتی شوشتر است. یکی از راه های دسترسی به این خانه از طریق پله های ضلع غربی مجموعه آبشارهای شوشتر می باشد، این بنا متعلق به دوره قاجار بوده که توسط شخصی به نام سید محمدحسن مرعشی ساخته شده است. خانه مورد نظر که جزو املاک خانه مرعشی است در ابتدا به صورت ویلایی ساخته شده بود به صورتی که اطراف بنا فاقد حصار یا دیوار بود و در سال های بعد اتاق های موجود در حیاط جنوبی و خود حیاط جنوبی و قسمتی از ضلع غربی کوچه به بنا اضافه شد.

معمار قسمت قاجاری بنا به احتمال زیاد حاج محمد تقی معمار از معماران مطرح شوشتر در اواخر دوره قاجار بوده و قسمت پهلوی خانه کار استاد محمد علی هدایت می باشد، این بنا به طور کل در دو دوره شکل گرفته که هسته اولیه آن قاجاری است و بناهای الحاقی آن در دوره پهلوی به بنا اضافه شدند.

خاندان مرعشی تا سال های اخیر در این خانه زندگی می کردند و بعد از آن از طرف شهرداری شوشتر خریداری و در سال 84 خانه شهرداری آن را به سازمان میراث فرهنگی فروخت. مساحت عرصه یک هزار و 426 متر و مساحت اعیان خانه 560 متر است، این خانه ارزشمند در 17 اسفند 81 به شماره 7933 به ثبت آثار ملی رسید.

 

 به باغ خان که در مجاورد رود گرگر است نیز سر زدیم. مجموعه باغ خان در حدود 700 متری محوطه تاریخی آبشارهای شهر شوشتر که از یادگارهای ساسانیان است، قرار دارد.
آب مورد نیاز این باغ از طریق کانال‌های محوطه آبشارها و آسیاب‌های شوشتر تأمین می‌شود. مجموعه باغ خان که از آثار دوره قاجاریه به حساب می‌آید، از نوع باغ‌های واقع در کنار رود خانه می‌باشد. این مجموعه باغ در حاشیه غربی رود گرگر و در کنار بافت قدیمی شهر تاریخی شوشتر قرار گرفته است. ورود به این باغ‌ها از طریق یک ساباط صورت می‌پذیرد. پس از گذر از ساباط وارد محوطه باغات شده که دارای 1600 متر مربع مساحت می‌باشد. باغ‌های خان مانند دیگر باغات دارای تقسیمات منظم می‌باشد. قرار گرفتن درختان در ردیف‌های منظم و فواصل بین ردیف‌های باغ باعث ایجاد مسیر ها و گذرگاه‌هایی شده است که خود جلوه‌ای خاص به باغ داده است. عمده درختان باغ خان را درختان میوه تشکیل می‌دهد. البته در این میان درخت و درختچه گلهای زینتی مانند انواع گلهای رز و محمدی و گل شاه پسند و گل کاغذی و لاله عباسی نیز دیده می‌شود. درختان میوه ای که در این باغ موجود است همگی با توجه به آب و هوای منطقه و شرایط اقلیمی منطقه کاشته شده است. درخت خرما یکی از مهمترین درختان این باغ می‌باشد. دیگر درختان موجود در باغ عبارتند از: انجیر، انار، توت، موز و مرکباتی مثل پرتقال، نارنج، لیمو ترش و درخت کُنار.

باغ خان در شوشتر یکی از چشم اندازهای طبیعی کنار رودخانه گرگر است که شکل‌گیری و احداث آن را به دوره قاجاریه نسبت می‌دهند. نام این باغ به خاطر تعلقش به محمدزمان خان مرعشی بوده است. موقعیت طبیعی، چشم‌انداز ویژه، همجواری با بافت کهن شوشتر و قرار داشتن در ضلع جنوبی مجموعه فرهنگی تاریخی آبشارها از ویژگی‌های بارز این باغ است.

در ادامه به دیدن مسجد جامع شوشتر رفتیم.

HTTPS://INSTAGRAM.COM/NOURI_ALIREZA

/ 0 نظر / 141 بازدید