مکانهای دیدنی خرم آباد – استان لرستان

مکانهای دیدنی خرم آباد – استان لرستان

مسجد جامع، خرمآباد

بنای امامزاده حیات الغیب وگنبد الیاس

سنگنوشتهقرنششم، خرمآباد

پل کلهرت-ممولان

پل رودخانه کشکان رود

پل گپ

حمام گپ - حمام آسیا

زورخانه طیب - حمام بالایی

زید بن علی

قلعه فلک الافلاک

موزه های قلعه(موزه مردم شناسی موزه باستان شناسی)

موزه طبیعت و حیات وحش

موزه تاریخ طبیعی

گرداب سنگی

مقبره شهنشاه

مناره آجری خرم آباد

پلکرودختر ، خرمآباد

پلشاپوری، خرمآباد

بازار میرزا سید رضا ، خرم آباد

رودخانه کشگان ، خرم آباد

رودخانه سیمره ، خرم آباد

آبشار تاف- نوژیان-  خرمآباد

تفرجگاهنوژیان، خرمآباد

تفرجگاهمخملکوه‌ (تنگشبیخون‌) ، خرمآباد

سرابچنگالی، خرمآباد

سرابکیو ، خرمآباد

روستاهای هدف گردشگری روستای بیشه

آبشار بیشه

آبشارهای سرکانه

آبشار کاکارضا

آبشار طلایی

آبشار وارک

آبشار گریت

پارک جنگلی مخملکوه-10 کیلومتر

پارک جنگلی شوراب-15کیلومتر

آبشار افرینه(از خرم آباد بسمت پل دختر)

دریاچه کیو در شمال غربی خرم آباد

 

مسجد جامع‌ ، خرم‌آباد

مسجد جامع‌ خرم‌آباد در سال‌ 970 هجری‌ قمری‌ به‌ دستور "شاه‌ پرورسلطان‌" ساخته‌ شدو در سال‌ 1110 هجری‌ قمری‌ به‌ دستور شاه‌ سلطان‌ حسین‌ صفوی‌ تعمیر شد و سنگ‌ نوشته‌ مربوط‌ به‌ این‌فرمان‌ هم‌اکنون‌ در بخش‌ سنگ‌ نوشته‌های‌ تاریخی‌ «دژ شاپور خواست‌» نگهداری‌ می‌شود. نیم‌ قرن‌ پیش‌ هنگام‌خیابان‌ کشی‌، قسمتی‌ از مسجد قدیمی‌ ویران‌ شد.

بنای‌ کنونی‌ مسجد که‌ روی‌ خرابه‌های‌ قبلی‌ ساخته‌ شده‌ است‌،چندان‌ هم‌ قدیمی‌ نیست‌. در سال‌ 1322 هجری‌ شمسی‌، بنای‌ مسجد توسط‌ گروهی‌ از مردم‌ ترمیم‌ گردید و درشمال‌ و جنوب‌ آن‌ حجره‌هایی‌ ساخته‌ و به‌ حوزه‌ علمیه‌ تبدیل‌ کردند. در رواق‌ شرقی‌ مسجد، کتابخانه‌ای‌ باکتاب‌های‌ اهدایی‌ مرحوم‌ آیت‌ الله کمالوند وجود دارد.

بنای امامزاده حیات الغیب وگنبد الیاس

واقع در استان لرستان و شهر خرم آباد

نوع بنا : تاریخی

قدمت : قاجاریه

 تاریخ میلادی : 1796-1921 م

برساحل رودخانه کشکان در روستای قالبی دو بنای مذهبی قرار دارد که یکی بزرگتر (‌حیات الغیب:محمد بن احمدرضی الدین از اعقاب امام موسی کاظم(ع) ) و دیگری کوچکتر ( گنبد الیاس:شهاب الدین الیاس لنبکی از حکمرانان لرکوجک ) است . پلان مقبره حیات الغیب بصورت مستطیل و معماری آن از یک ورودی ( کفش کن ) و مقبره با پلان مربع که گنبدی به سبک نار دو پوسته بر پایه ای مدور کوتاه بر روی آن قرار گرفته است . سطح مقبره 25* 6 × 6و5/4 ×5/4 متر است . در دیوار جنوبی محرابی به بلندای 2×1 متر با گچبری ساده بر حاشیه آن ساخته شده است گنبد مقبره قدیمی تر از دیگر قسمتهاست . بر بالای فضای داخلی مقبره نقاشیهایی با نقش کبوتر وچند گچبری دیگربه شکل گل دیده میشود.

آدرس :12 کیلومتری جنوب خرم آباد- روستای گوشه طالقان

سنگنوشتهقرنششم، خرمآباد

در جنوب‌ شرقی‌ راه‌ خرم‌آباد به‌ خوزستان‌ و در شمال‌ خرابه‌های‌ «شاپورخواست‌»، سنگ‌ نوشته‌ای‌ به‌ شکل‌ مکعب‌ مستطیل‌ منسوب‌ به‌ قرن‌ ششم‌ هجری‌ قمری‌ پا برجا مانده‌ است‌.روی‌ سطح‌ جنوب‌ شرقی‌ 5 سطر، بر سطح‌ جنوب‌ غربی‌ 6 سطر و بر سطح‌ شمال‌ غربی‌ 4 سطر و بر آخرین‌ وجه‌نیز 4 سطر با خط‌ نیم‌ کوفی‌ و نسخ‌، به‌ طور برجسته‌ حجاری‌ شده‌ است‌.

این‌ سنگ‌ نوشته‌ به‌ یکی‌ از امرای‌«سلطان‌ محمود بن‌ محمد بن‌ ملکشاه‌ سلجوقی‌» به‌ نام‌ «ابوسعید برسق‌ کبیر» مربوط‌ است‌ و در سال‌ 513 هجری‌قمری‌ نقر شده‌ است‌. موضوع‌ این‌ کتیبه‌ دو فرمان‌ «منع‌ مردم‌ از پوشیدن‌ لباس‌ ابریشمی‌» و «اجازه‌ علف‌ چرانی‌ به‌دامداران‌» است‌.

واقع در استان لرستان و شهر خرم آباد

نوع بنا : تاریخی

قدمت : سلجوقیان

 تاریخ میلادی : 1038-1194 م

در مسیر راه قدیمی شاپور خواست به خوزستان (خ شریعتی ) سنگ نوشته ای به شکل مکعب که بصورت یکپارچه متصل به صخره ای طبیعی بوده است قراردارد . ارتفاع متون کتبیه دار با احتساب دوپله در چهار ضلع سنگ نوشته 344 سانتیمتر است این کتیبه به خط کوفی و زبان فارسی دور تا دورستون سنگی تحریر شده است در گذشته به بردنوشته معروف بوده است .کتیبه با بسم الله شروع شده وموضوع آن مربوط به حکم امیر اسفهسا لار کبیر ظهیرالدین و الدوله معین الا سلام طغرل لتکین ابوسعید برسق در خصوص بخشش علفچر درچراگاه های شاپور خواست و ممنوعیت برخی سنتهایی ناپسند در عهد سلطنت ملکشاه سلجوقی به تاریخ 513 هجری قمری است .

آدرس :خرم آباد- خیابان شریعتی

پل کلهرت-ممولان

واقع در استان لرستان و شهر خرم آباد

نوع بنا : تاریخی

قدمت : آل حسنویه

پایه های این پل بصورت بیضی شکل می باشد و از ویژگی منحصر به فردی برخوردار می باشد که از آن جمله می توان به وجود سکویی در داخل دو پایه اصلی پل نام برد . این سکو از 12 پله ساخته شده وکاربرد آن دقیقاً روشن نیست ولی احتمالاً به عنوان پشت بند از آنها استفاده شده است . رنگ ملات پل در قسمت پایه ها متمایل به قرمز رنگ است که به علت ترکیب آن با یک نوع شنهای قرمز رنگ و همچنین یک نوع گیاه به نام تره پی Tarahpey استفاده شده است . کتیبه ابی در قسمت غربی پل بر سینه کوه بالاتر از مسیر گذر روی پل به طرف شمال غربی آن به دستور بدر بن حسنویه نوشته شده است و قرینه آن در قسمت جنوب بر سینه کوه وجود داشته که متأسفانة به علت عملیات راهسازی تخریب گردیده است . این پل در ادوار مختلف مورد استفاده قرار گرفته است بیشتر قسمتهای این بنا مربوط به زمان بدر بن حسنویه ( 374 هـ .ق ) می باشد .

آدرس :خرم آباد به خوزستان-بخش ملاوی برروی رودکشکان

پل رودخانه کشکان رود

واقع در استان لرستان و شهر خرم آباد

نوع بنا : تاریخی

قدمت : آل حسنویه

این بنا در محلی که راه باستانی شاپور خواست – طرهان از آن می گذشته ساخته شده است. در متون تاریخی از آن به عنوان کژکی یاد شده است . طول پل حدود 320 متر و عرض هریک از دو چشمه شرقی آن 20/23 متر است . ارتفاع آن در بالاترین قسمت 26 متر و در کوتاهترین قسمت 10 متر است از دوازده طاق پل اینک سه دهنه آن تخریب شده است . و بقیه هنور سالم هستند .قسمتی از پایه های آن باسنگهای بزرگ وحجاری شده ساخته شده اند. مواد و مصالح آن از سنگ و گچ و آجر است . در جوار این پل بقایای سه پل دیگر از دوره های گذشته وجود دارد که با مشخصات پلهای ساسانی قابل مقایسه هستند .

آدرس :خرم آباد - محلی که راه باستانی شاپور خواست – طرهان از آن می گذشته

پل گپ

واقع در استان لرستان و شهر خرم آباد

نوع بنا : تاریخی

قدمت : صفویان

 تاریخ میلادی : 1501-1722 م

این پل دو قسمت شرقی و غربی شهر را به هم متصل نموده است و دارای 24 چشمه طاق بوده و طول آن بیش از 350 متر ،پنهای آن 5/8 متر و ارتفاع آن از کف رودخانه تا روگذر پل 8 متر است . مواد و مصالح آن در قسمت پایه ها از سنگهای تراشیده شده با ملات آهک و گچ و پایه های چشمه طاقها آن از آجر ساخته شده است . کتیبه سنگی برسینه ای شمالی پل نصب شده است که با حروف مقطعه نوشته شده وبه عنوان طلسم معروف است . از ویژه گیهای این پل طاق نما های ستبر آن می باشدکه سبک سازی آنها فقط در جهت عرض ومسیر حرکت آب صورت گرفته است .بخش میانی پل و شاه نشین آن شباهت زیادی باشاه نشین پل خواجو در اصفهان دارد که در اثر سیل تخریب شده است ومجددا باسیمان مرمت شده است.

آدرس :خرم آباد - خیابان مجاهدین اسلام-جنب مصلای سابق

حمام گپ - حمام آسیا

واقع در استان لرستان و شهر خرم آباد

نوع بنا : تاریخی

قدمت : صفویان

 تاریخ میلادی : 1501-1722 م

این بنا منسوب به حسین خان ساکی است . احتمال می رودبا بنای پل گپ خرم آباد هم دوره باشدکه در دوره شاه سلطان حسین صفوی بنا شده است.دارای مساحتی قریب به790 متر می باشد، به نظر می رسد در ادوار بعدی نیز در آن تغیراتی در آن لحاظ شده باشد.دارای تزئینات ساده گچبری در رسمی بندیهای زیر گنبد می باشد وهیچ شواهدی دال بر وجود نقاشی و آهک بری در آن وجود ندارد. در گذشته آب رسانی بنا از چاهی موسوم به گور یا گاورو که در قسمت تون قرار دارد. تامین می شده و فاضلاب آن از طریق تنبوشه های در زیر خیابان فردوسی به رودخانه می ریخته است . در قسمت بینه 2ستون سنگی ودر گرم خانه نیز 4 ستون سنگی وجود دارد،قوسهای اجرا شده در بنا همگی از نوع شبدری کند می باشد.

زورخانه طیب - حمام بالایی

واقع در استان لرستان و شهر خرم آباد

نوع بنا : تاریخی

قدمت : پهلوی

 تاریخ میلادی : 1925-1979 م

این بنا ابتدا به صورت حمام بوده و در بعدا به سه قسمت زورخانه, ساختمان دکاکین سنگ تراشان و محل سکونت تبدیل شده است . مساحت کلی زورخانه 5/282 متر مربع و ورودی آن از قسمت جنوبی بصورت یک دروازه مستطیل شکل کوچک است که دارای دو ورودی هلالی شکل است 1-ورودی بزرگ 2-ورودی کوچک که در داخل ورودی بزرگ تعبیه گردیده است و به خاطر اینکه هنگام ورودافراد به داخل زورخانه سرخود را خم نموده و حالت تعظیم ایجاد گردد این بنا از آجر ساخته شده دارای دو گنبد جداگانه است.

آدرس :خ باستان درمحل تلاقی حافظ-روبروی کتابخانه مطهری

زید بن علی

واقع در استان لرستان و شهر خرم آباد

نوع بنا : زیارتی

قدمت : آل حسنویه

این بنا مربوط به 404 هـ .ق و بنابر کتیبه ای به خط کوفی بنای اولیه آن به فرمان بدربن حسنویه ساخته شده است . مقبره دارای دو گلدسته مدور آجری در دو طرف می باشد که با کاشیهای زیبائی که کلماتی مقدس بر آن نوشته شده مزین گردیده است بنای کنونی مقبره در سال 1307 هـ .ق ساخته شده است. درب اصلی حرم از چوبی مخصوص و به شکل زیبائی ساخته شده و آیات و کلمات مقدس با خط نسخ و به طور برجسته برآن نقش گردیده است . بنابر متون کتیبه های موجود مقبره متعلق به زیدبن علی بن حسین بن علی بن طالب (ع) است .

آدرس :خرم آباد- ضلع غربی قله فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک

واقع در استان لرستان و شهر خرم آباد

نوع بنا : تاریخی

قدمت : ساسانی

 تاریخ میلادی : 224-642 م

بنای فوق بر روی تپه ای باستانی و طبیعی واقع شده است. این اثر ارزشمند دارای 8 برج 2 حیاط مستطیل شکل ,محیط کلی 60/228متر,با ارتفاع بلندترین دیوار تا سطح تپه 5/22متر و مساحت کلی آن 5300 متر مربع است . پلان بنا به صورت هشت ضلعی نامنظم است. ورودی آن در جبهه شمالی ودر برج جنوب غربی ساخته شده است که عرض آن10/2و ارتفاع آن3متر است در ساخت آن از مصالحی چون خشت ،آجر(قرمز وبزرگ) ،‌ سنگ و ملات استفاده شده است.از نکات قابل تامل در این بنای سترگ وجود چاه قلعه به عمق42متردر حیاط اول وراه زیر زمینی جهت فرار در مواقع اضطراری در حیاط دوم می توان اشاره نمود. از زمان برپایی بنا در عهد ساسانی تا دوره های متا خر الحاقاتی به آن اضافه شده است(به خصوص دوره صفوی وقاجاری)این اثر همان دژمعروف شاپورخواست که در تواریخ ذکر شده است.به لحاظ موقعیت استراتژیکی خود در قرن 4ه.ق.به عنوان مقر حکومت آل حسنویه وگنجوراین سلسله درزمان آل بویه آمد.از قرن ششم هجری پس از ساخته شدن شهر جدید خرم آباد این قلعه نیز به نام خرم آباد نامیده شد.احتمالانام فلک الا فلاک در دوره قاجار بر آن اطلاق شده است. از بدو شکل گیری این بنای عظیم و دیدنی تا به حال دارای کاربریهای سیاسی ، نظامی ، خزانه سلطنتی ، مقر حکومتی ، پادگان نظامی ، زندان سیاسی داشته است. اکنون نیز به عنوان موزه باستانشناسی، مردم شناسی وآزمایشگاه مرمت اشیا وچایخانه سنتی از آن استفاده میشود .

آدرس :خرم آباد - مرکز شهر

در میان‌ شهر خرم‌آباد و برفراز یک‌ تپه‌ بزرگ‌ سنگی‌، قلعه‌ معروف‌ و تاریخی‌ «فلک‌الافلاک‌» قرار دارد. در زیر تپه‌ای‌ که‌ قلعه‌ بر روی‌ آن‌ ساخته‌ شده‌، یک‌ چشمه‌ بزرگ‌ جاری‌ است‌. تاریخ‌ بنا و نام‌سازنده‌ اصلی‌ آن‌ مشخص‌ نیست‌، ولی‌ در گذشته‌ به‌ نام‌ قلعه‌ «شاپور خواست‌» مشهور بوده‌ است‌. از زمان‌ قاجاریه‌بر این‌ قلعه‌ "فلک‌ الافلاک‌" می‌گویند. قلعه‌ 8 برج‌ دارد و محیط‌ کلی‌ آن‌ 60/228 متر است‌ ارتفاع‌ بلندترین‌ دیوارآن‌ تا سطح‌ تپه‌ 5/22 متر است‌.

در ورودی‌ قلعه‌ به‌ یک‌ راهرو سرپوشیده‌ منتهی‌ می‌شود که‌ در سمت‌ غربی‌ آن‌ 2 اتاق‌ و در سمت‌ شرقی‌ آن‌یک‌ اتاق‌ وجود دارد. این‌ راهرو با شیب‌ کم‌ به‌ صحن‌ اوّل‌ قلعه‌ مرتبط‌ می‌شود. صحن‌ اول‌  5/22*31 متر درجهت‌ شمالی‌ - جنوبی‌ است‌ و 8 اتاق‌ دارد. در شمال‌ شرقی‌ آن‌، راهرویی‌ ساخته‌ شده‌ که‌ با 7 پلّه‌ به‌ محوطه‌ای‌که‌ چاه‌ معروف‌ نیز در آن‌ واقع‌ شده‌، منتهی‌ می‌شود. در گذشته‌ آب‌ مورد نیاز ساکنان‌ قلعه‌ از این‌ چاه‌ تأمین‌می‌شده‌ است‌. در جنوب‌ قلعه‌، راهرویی‌ وجود دارد که‌ به‌ صحن‌ قلعه‌ راه‌ دارد.

صحن‌ دوم‌ قلعه‌ مستطیل‌ شکل‌ به‌ مساحت‌ 21*29 متر است‌. طول‌ این‌ صحن‌ در جهت‌ شرقی‌ - غربی‌ است‌و 16 اتاق‌ دارد. کف‌ اتاق‌ها 5/1 متر بلندتر از کف‌ حیاط‌ است‌ و ورودی‌ آن‌ها، 4 پله‌ دارد. در قسمت‌ جنوبی‌ آن‌ 3اتاق‌ و 3 کفش‌ کن‌ و در شمال‌ آن‌، 14 اتاق‌ و 4 کفش‌کن‌ و در سمت‌ شرقی‌، 5 اتاق‌ و 3 کفش‌کن‌ و در قسمت‌ غربی‌که‌ تازه‌ساز است‌ 14 اتاق‌ و 2 راهرو وجود دارد.در شمال‌ شرقی‌ قلعه‌، راهرویی‌ است‌ که‌ به‌ اتاق‌ تاریک‌ که‌ گویا زندان‌ بوده‌ است‌، منتهی‌ می‌شود و سپس‌ باپله‌هایی‌ به‌ پشت‌بام‌ منتهی‌ می‌گردد.

کنگره‌های‌ قلعه‌، به‌ فرمان‌ رضا شاه‌ ساخته‌ شده‌اند. در اطراف‌ تپه‌ نیز، آثار سنگ‌ قلوه‌ای‌ دیده‌ می‌شود وبرج‌های‌ جنوبی‌ بر بنای‌ سنگ‌ قلوه‌ای‌ نهاده‌ شده‌اند. قلعه‌ فلک‌ الافلاک‌ در دوره‌ پهلوی‌ محل‌ نگهداری‌ زندانیان‌سیاسی‌ بود. این‌  قلعه‌ یکی‌ از بناهای‌ تاریخی‌ است‌ که‌ با گذشت‌ زمان‌ هنوز استوار و پابرجاست‌ و اثری‌ مهّم‌ ومحکم‌ با ارزش‌ جهانگردی‌ فراوان‌ است‌. بخشی‌ از این‌ قلعه‌ به‌ موزه‌ تبدیل‌ شده‌ است‌.

موزه های قلعه(موزه مردم شناسی – موزه باستان شناسی)

داخل قلعه فلک افلاک

موزه طبیعت و حیات وحش

داخل ساختمان آموزش و پرورش منطقه 1-میدان تختی موزه تاریخ طبیعی

میدان 22بهمن-بلوار ولیعصر-روبروی دبیرستان فنی و حرفه ای-اداره کل محیط زیست

 

گرداب سنگی

واقع در استان لرستان و شهر خرم آباد

نوع بنا : تاریخی

قدمت : ساسانی

 تاریخ میلادی : 224-642 م

بنایی مدور متشکل از یک دیواره عظیم سنگی که بصورت مدور دور تا دو چشمه ای فصلی احداث گردیده است . قطر این بنا 18 متر با محیط 256 متر مربع با پنهای 3 متر و بلندی آن تا کف چشمه 18 متر است . این بنا دارای دریچه ای به ابعاد 90×160 برای هدایت آب آشامیدنی و توزیع آن در سطح شهرشاپورخواست ، مشروب نمودن اراضی و بهره برداری از آسیابهای آبی بوده است. مواد و مصالح آن از سنگهای لاشه همراه ملات ساروج ( آهک و گچ و . . . ) می باشد که در ساختمان پل شاپوری وخرابه های شهر شاپورخواست مشاهده شده است.

آدرس :خرم آباد - مرکز شهر

مقبره شهنشاه

واقع در استان لرستان و شهر خرم آباد

نوع بنا : تاریخی

قدمت : عهد اتابکان لر کوچک :570-1006 ق

پلان مقبره مستطیل شکل و پلان داخلی آن هشت ضلعی و هر ضلع آن 5/2 متر است سبک معماری گنبد آن نار دو پوسته و مواد و مصالح آن سنگ گچ است ارتفاع گنبد از سطح زمین 12 متر است.در وسط آن قبری است که برروی آن صندوق چوبی کنده کاری شده ای قرار دارد. این اثر به احتمال زیاد مربوط به سر سلسله اتابکان لر کوچک شجاع الدین خورشید است که به واسطه عدالت و دادگستری مقبره وی مورد احترام اهالی قرار گرفته است .

آدرس :12 کیلومتری جنوب خرم آباد- روستای گوشه طالقان

مناره آجری خرم آباد

واقع در استان لرستان و شهر خرم آباد

نوع بنا : تاریخی

قدمت : آل بویه

 تاریخ میلادی : 945-1055 م

این یادمان ارزشمند بنائی است استوانه ای شکل که به عنوان میل راهنما وجهت هدایت کاروان ها در کنار شهر قدیم شاپور خواست احداث گردیده است افزون براین وجود بقایای معماری سنگ و گچ با دیوارهای ضخیم در مجاورت مناره (پارک ، میدان شقایق فعلی ) حاکی از وجود تأٍسیساتی نظیر کاروانسرا و مسجد و .... گرداگرد بنا در گذشته می باشد . با توجه به سبک معماری بنا ، احتمالاً تاریخ ساخت آن به دوره فرمانروائی دیلیمان برمیگردد . بلندای آن بر اثر عوامل طبیعی کاهش یافته و اکنون با احتساب پایه سنگی ارتفاع آن به 30 متر می رسد . قطر بنا در پائین ترین قسمت به 5/4 متر کاهش می یابد . فضای داخلی آن از 99 پله تشکیل شده است . ورودی مناره در جبهه غربی روی سطح پایه قرار گرفته است .

آدرس :خرم آباد - میدان شقایق

پلکرودختر ، خرمآباد

در غرب‌ سرطرهان‌ بر روی‌ رود سیمره‌ در جاده‌ خرم‌ آباد - اندیمشک‌، پل‌ کرودختر واقع‌شده‌ است‌. محل‌ پل‌، به‌ نام‌ «سی‌ پله‌» مشهور است‌. این‌ پل‌ 4 چشمه‌ داشته‌ که‌ تاق‌ 2 چشمه‌ آن‌ باقی‌ مانده‌ است‌.اندازه‌ دهانه‌ هر تاق‌ یا چشمه‌ 11 متر و ارتفاع‌ آن‌ تا بستر خشک‌ 2/19 متر است‌. دو پایه‌ شرقی‌ و غربی‌ آن‌ به‌ کوه‌تکیه‌ دارند. طول‌ پل‌ 16 متر است‌ و بعضی‌ از سنگ‌های‌ آن‌ نیز بزرگترند. تاریخ‌ بنای‌ این‌ پل‌ روشن‌ نیست‌.

پلشاپوری، خرمآباد

در فاصله‌ 2 کیلومتری‌ جنوب‌ غربی‌ خرم‌آباد و در غرب‌ شهر قدیمی‌ «ایزدخواست‌» یکی‌ ازشاهکارهای‌ معماری‌ و پل‌سازی‌ دوره‌ ساسانی‌ باقیمانده‌ است‌. این‌ پل‌ 28 تاق‌ در جهت‌ غربی‌ ، شرقی‌ داشت‌ که‌امروزه‌ فقط‌ 6 تاق‌ آن‌ باقی‌ مانده‌ است‌. سطح‌ هر پایه‌ 66متر (6*11) و ارتفاع‌ کنونی‌ آن‌ 16 متر است‌. تاق‌ها باسنگ‌های‌ حجاری‌ شده‌، ساخته‌ شده‌اند. مصالح‌ بنا از سنگ‌ و ملاط‌ ترکیبی‌ است&zw

/ 0 نظر / 70 بازدید