سفر به تنگه و آبشار واشی ( ساواشی ) بخش دوم

پس از خارج شدن از تنگه اول وارد دشت ساواشی شدیم. این دشت در فصل بهار بسیار زیباست. در کل مسیر در این دشت، رودخانه و آب باریکی دیده میشود.

خروجی تنگه اول

در بین راه دکه هایی جهت خرید وجود است و در اواسط این دشت درختان زیبایی در کنار هم محل مناسب جهت اتراق مهیا کرده است.

تنگه دوم، عریض و طولانی تر از تنکه اول است.

ورودی تنگه دوم

این تنگه در ابتدا کفی بوده و در انتها سنگهای ریز و درشتی وجود دارد که برای رسیدن به آبشار باید آنها را دور زده و یا از روی آنها رد شد.

قبل از رسیدن به آبشار انتها که حدود 15 متر ارتفاع دارد، چند آبشار کوچکتر دیده میشود که در آب آبشار، خزهایی رشد کرده است.

 

برخی از مواردی که در رفتن به تنگه و آبشار واشی باید لحاظ نمود، عبارتند از:

• چنانچه به دنبال آرامش و سکوت هستید روزهای وسط هفته را برای رفتن انتخاب کنید اگر به دنبال هیاهو هیجان و شادی بودن با جمع هستید روزهای جمعه را به شما پیشنهاد می‌کنم تنگه واشی جایی است که شلوغی شما را به هیجان می‌آورد و باعث آزار شما نخواهد شد

• از پوشیدن دم پایی جدا خودداری کنید؛ چون شما بیشتر مسیر را در آب راه می‌روید، سنگهای نوک تیز باعث ایجاد خراش و یا درد در پای شما می‌شوند و احتمال لیز خوردن و افتادن نیز با دمپایی بیشتر است. پوشیدن یک کفش ورزشی برای طی این مسیر راحت تر می‌باشد. در صورتیکه نسبت به سرما خیلی حساس هستید از چکمه پیشنهاد می گردد. لیکن دیگر لذت تماس نزدیک با آب دیگر وجود نخواهد بود.

• تنگه واشی مکان مناسبی برای همراه بردن کودکان به خصوص زیر 7 سال نیست. مسیر طولانی است مجبور می‌شوید بیشتر راه کودک را در آغوش بگیرید و در نتیجه خودتان هم خسته می‌شوید.

• حتما یک یا دو شیشه کوچک آب معدنی به همراه داشته باشید

• حتما تنگه دوم را ببینید و مسیر را تا رسیدن به آبشار ادامه دهید. شما می‌توانید به پشت آبشار بروید ایستادن پشت آبشار هم تجربه زیبایی است.

• به دلیل عدم آفتابگیری تنگه‌ها آب سرد است. بهترین زمان برای طی این مسیر مرداد ماه است.

• در پایان خواهش می‌کنم حتما هنگام رفتن به این مکان زیبا و بکر، کیسه‌ای جهت ریختن زباله و بطری‌های خالی به همراه داشته باشید

  • از کرم ضد آفتاب جهت مقابله با اشعه مستقیم خورشید استفاده نمائید. در راهپیمایی دشت ساواشی آفتاب کامل داریم که در این خصوص باید تدارک لازم دیده شود.

 

سوغات ساواشی

یکی از سوغاتی های روستای جلیزجند یا همان ساواشی “دوغ پنج گیاه” است.این دوغ محلی حاوی گیاهان معطر آویشن ، نعناع ، کاکوتی ، پونه صحرایی و پونه جنگلی است. رب آلوچه و لواشک ترش هم از دیگر سوغاتی های تنگه واشی است.

همچنین دمپایی های بند دار برای راهپیمایی در آب هم از جمله مواردی است که در کمتر جای دیگری میتوانید یافت کنید.
در تنگه واشی گیاه کمیاب باریجه که مصارف مهم صنعتی و دارویی دارد می روید. چیدن باریجه به دلیل کمیابی آن جرم است و پیگرد قانونی دارد.

HTTPS://INSTAGRAM.COM/NOURI_ALIREZA

 

مطالعه مطالب تکمیلی، عکس و فیلمهای مربوطه در کانال شمال گردی  @Shomalghardi 

/ 0 نظر / 198 بازدید