مکانهای دیدنی بروجرد – استان لرستان

امامزاده جعفر

 خانه آیت الله بروجردی

 خانه افتخار

موزه شهرداری

مسجد امام- مسجد سلطانی- شاه

مسجد جامع بروجرد

راستا بازار ، بروجرد

رودخانه سزار ، بروجرد

روستاهای هدف گردشگری روستای ونایی

آبشارهای ونایی

 

 

شهرستان‌ بروجرد تا تهران‌ 394 کیلومتر فاصله‌ دارد و در دشت‌ حاصلخیزی‌ که‌ از مغرب‌ به‌ کوههای‌زاگرس‌ محدود می‌شود، قرار گرفته‌ است‌. آب‌ و هوای‌ این‌ شهرستان‌ در تابستان‌ معتدل‌ و در زمستان‌ سرد است‌.بروجرد از شهرهای‌ قدیمی‌ ایران‌ است‌. گروهی‌ بروجرد را از یادگارهای‌ «فیروز ساسانی‌» می‌دانند و عده‌ای‌دیگر آن‌ را محل‌ گردآمدن‌ دوباره‌ سپاهیان‌ شکست‌خورده‌ «یزدگرد سوم‌» می‌شناسند.

در زمان‌ حکومت‌ قاجار،حسام‌ السلطنه‌ - حاکم‌ خوزستان‌ و لرستان‌ - بروجرد را مقر حکومت‌ خود قرار داد و دور شهر خندق‌ ایجاد کرد.عواملی‌ مانند: آب‌ و هوای‌ معتدل‌ کوهستانی‌، دشت‌های‌ حاصلخیز، شبکه‌ آب‌های‌ دائمی‌ روان‌، مراتع‌ طبیعی‌،گسترده‌ شبکه‌ ارتباطی‌ و تجاری‌ باعث‌ جذب‌ جمعّیت‌ و توسعه‌ آن‌ شده‌اند.

 

 

 

 

مسجد سلطانی

این‌ مسجد که‌ به‌ «مسجد شاه‌» نیز معروف‌ است‌، از یادگارهای‌ دوره‌ فتحعلی‌شاه‌ قاجاراست‌. صحن‌ مسجد با طول‌ و عرض‌ 47*61 متر با حوضی‌ در میان‌، سه‌ درگاه‌ بزرگ‌ دارد. درگاه‌ شمالی‌ تاق‌مُقَرَنس‌ زیبایی‌دارد که‌ با کاشی‌ و گچ‌کاری‌ آذین‌ شده‌ و دری‌ دو لنگه‌دارد. بر بالای‌ لنگه‌ چپ‌ در، جملاتی‌ ازپیغمبر(ص‌)نوشته‌شده‌ است‌. تاریخ‌ آن‌ 1291 هجری‌ قمری‌ است‌

مسجد سلطانی‌ بروجرد، یکی‌ از حوزه‌های‌ علمیه‌ دینی‌ فعال‌ ایران‌ است‌ که‌ 16 حجره‌ دارد. این‌ حجره‌هادرهای‌ اُرسی‌ مشبک‌ دارند که‌ هر یک‌ شاهکاری‌ از نوع‌ درهای‌ مشبک‌ هستند. بر ایوان‌ غربی‌ و بر دیوار جنوبی‌ایوان‌، سنگ‌ نبشته‌ای‌ از زمان‌ فتحعلی‌ شاه‌ قاجار باقی‌ مانده‌ که‌ نشان‌ می‌دهد، در زمان‌ حکومت‌ محّمد تقی‌ میرزاحسام‌ السلطنه‌ برای‌ رفاه‌ اهالی‌ بروجرد، مالیات‌ خبازان‌ را بخشیده‌اند. این‌ مسجد از مهّم‌ترین‌ مساجد استان‌لرستان‌ است‌ که‌ از لحاظ‌ قدمت‌ تاریخی‌ و معماری‌ قابل‌ توجه‌ است‌. مرحوم‌ آیت‌ الله العظمی‌ بروجردی‌ ازمدرسانی‌ است‌ که‌ در این‌ حوزه‌ تدریس‌ کرده‌اند و سال‌ها رهبر شیعیان‌ جهان‌ بوده‌اند.

واقع در استان لرستان و شهر بروجرد

قدمت : قاجاریه

تاریخ میلادی : 1796-1921 م

ازجمله آثار ارزنده معماری دوره اسلامی در لرستان مسجد امام (سلطانی سابق)است.صحن این بنابه طول وعرض47×61متر که در وسط آن حوض بزرگی قرار دارد یکی از ارزشمند ترین وممتازترین بناهای بروجرد به شمار میرود . مسجد دارای سه درگاه می باشدکه درگاه شمالی آن به طرف خیابان جعفری باز می شودو دارای طاق و مقرنسهای بسیار زیبا ست که با کاشی خشت هفت رنگ به سبک دوره قاجاری مزین ودر وسط نیز گچ کاری شده در میان آن نیز نام فتحعلیشاه قاجار(1212ه.ق –1250ه.ق)نقش بسته است.طرح ونقشه این بنا عینا از طرح و نقشه مسجد امام تهران نمونه برداری شده است .راه ورودی غربی به سمت بازار دواتگران باز می شود وبه خیابان صفا راه دارد شبستان جنوبی زیر گنبد اصلی قرار دارد بلندای طاق آن5/17متراست که حاشیه آن با کاشیهای سیاه و قهوه ای تزیین یافته ومحراب این شبستان گچبری شده است . ایوان شمالی مسجد17متر بلندی دارد و حاشیه آن با کاشی معرق تزیین شده که در نوع خود از کاشیهای بی نظیر قاجاریه به شمرده می شود.مسجد امام یکی از حوزه های علمی قدیمی به شمار می آیدکه دارای ارسی های مشبک و زیبایی است که 16 حجره برای سکونت طلاب در نظر گرفته شده است.این بنا در زمان فتحعلیشاه قاجار ساخته شده است.

آدرس :بروجرد - خیابان جعفری

مسجد جامع بروجرد

این‌ مسجد قدیمی‌ در شرق‌ بروجرد واقع‌ شده‌ و از بناهای‌ تاریخی‌ و جالب‌ توجه‌ شهربروجرد است‌. تاریخ‌ ساخت‌ بنای‌ مسجد براساس‌ کتیبه‌ موجود سال‌ 1068 هجری‌ قمری‌ است‌. در دولنگه‌ورودی‌ مسجد در سال‌ 1092 هجری‌ قمری‌ به‌ دستور سلطان‌ محمد ساخته‌ شده‌ است‌. در سال‌ 1209 هجری‌قمری‌ دو گلدسته‌ به‌ دستور تقی‌خان‌ رازانی‌ ساخته‌ شده‌ است‌.

زیباترین‌ قسمت‌ مسجد، منبر 9 پله‌ آن‌ است‌ که‌ درسال‌ 1068 هجری‌ قمری‌ از جنس‌ چوب‌ ساخته‌ شده‌ است‌. در قسمت‌ شمالی‌ صحن‌ مسجد، شبستان‌ بزرگ‌ وکهن‌ با ستون‌های‌ متعددی‌ وجود دارد که‌ دری‌ چوبی‌ با نقش‌های‌ برجسته‌ دارد. بر بالای‌ این‌ در، سنگ‌ نبشته‌ای‌ به‌طول‌ 38*25 سانتی‌ متر نصب‌ شده‌ که‌ به‌ زمان‌ شاه‌ عباس‌ اوّل‌ مربوط‌ می‌شود.

واقع در استان لرستان و شهر بروجرد

قدمت : سلجوقی

تاریخ میلادی : 1038-1194 م

مسجد جامع بروجرد یکی از قدیمترین مساجد غرب ایران است. قدیمترین بخش این بنا شبستان جنوبی و گنبد آن است که همانند چهارطاقهای زمان ساسانیان میباشد. نقشه مسجد از نوع یک ایوانی است و از یک قسمت وسط به ابعاد 10×10 و دو قسمت طرفین به ابعاد 20×10 متر تشکیل شده است. ارتفاع گنبد آن که در وسط بنا ایجاد شده تا کف مسجد نزدیک به 20 متر میباشد و زمان ساخت آن به عهد سلجوقی برمی گردد. بر اساس کتیبه های موجود این مسجد در زمان شاهان صفوی، در سالهای 1022 هجری، 1023 هجری، 1091 هجری و سرانجام در سال 1209 هجری تعمیر و مرمت شده است. این مسجد دارای تزئینات آجری و کاشیکاری بوده است که در طول زمان و بر اثر عوامل طبیعی چون زلزله تخریب شده اند. مواد و مصالح آن از آجر، کاشی و ملات است. ,

آدرس :بروجرد

 

راستا بازار ، بروجرد

مجموعه‌ بازار قدیمی‌ «راستا بازار» بروجرد یکی‌ از مراکز تجاری‌ و کسب‌ و کار اقتصادی‌بروجرد است‌. می‌توان‌ نشانه‌ هایی‌ از برخی‌ حرفه‌های‌ قدیمی‌ بروجرد را در این‌ بازار سرپوشیده‌ دید. معماری‌این‌ بازار نیز جالب‌ توجه‌ است‌.

رودخانه سزار ، بروجرد

رودخانه‌ سزار که‌ شاخه‌ اصلی‌ رود دز است‌، آب‌های‌ خود را از مناطق‌ کوهستانی‌ الیگودرز، ازنا، دورود،اشترینان‌ و بروجرد دریافت‌ می‌کند و در مسیر راه‌آهن‌ سراسری‌ به‌ سوی‌ جنوب‌ سرازیر می‌شود. سد بزرگ‌ دز برروی‌ این‌ رودخانه‌ ساخته‌ شده‌ است‌. رود تیره‌ از شاخه‌های‌ مهّم‌ رود سزار است‌ که‌ پس‌ از دریافت‌ آب‌های‌اشترینان‌ به‌ رودخانه‌ ماربره‌ می‌پیوندد.

روستاهای هدف گردشگری روستای ونایی

شهرستان بروجرد، بخش اشترنیان، دارای رودخانه، باغات میوه، سرچشمه، جنگل، کوهستان و غار

آبشارهای ونایی

روستای ونایی، شهرستان بروجرد، بخش اشترنیان، دارای رودخانه، باغات میوه، سرچشمه، جنگل، کوهستان و غار –

مسیر: بروجرد- گلدشت – ونایی --

طبیعی از بروجرد به ونائی: منطقه ییلاقی گلدشت ، کپرگه و سراب کرتول

طبیعی ونائی: سراب های درون روستا ، ارتفاعات گرین ، سراب های سفید و ونائی و دروزنه

سایر: خیار شور و ترشی جات محلی روستا

HTTPS://INSTAGRAM.COM/NOURI_ALIREZA

/ 0 نظر / 68 بازدید